Україна протестує проти спроб Росії захопити кримські ядерні об'єкти
Міністерство закордонних справ (МЗС) України висловило рішучий протест у зв’язку зі спробами застосування Російською Федерацією своєї національної юрисдикції до ядерних об’єктів, установок та матеріалів України, розташованих на тимчасово окупованій Російською Федерацією частині території України в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь та намаганням поширити на них положення Угоди між СРСР та МАГАТЕ від 21 лютого 1985 року.
У переданій російській стороні ноті наголошено на тому, що всі ядерні об’єкти, установки і матеріали, що знаходяться на території АРК таСевастополя, є власністю України. Їх правовий статус, порядок експлуатації, використання та обслуговування визначені законодавством України і положеннями Угоди між Україною та МАГАТЕ про застосування гарантій у зв’язку з Договором про нерозповсюдження ядерної зброї від 21 вересня 1995 року та Додатковим протоколом до неї від 15 серпня 2000 року.
«Спроби Росії вчинити будь-які дії, спрямовані на односторонню зміну національної юрисдикції ядерних об’єктів України на тимчасово окупованій Росією території, є нікчемними. Такі дії створюють пряму загрозу міжнародному режиму, встановленому Договором про нерозповсюдження ядерної зброї від 1 липня 1968 року», – йдеться у заяві МЗС, яку з цього приводу поширила прес-служба відомства.
У заяві наголошується, що на всій території України, включаючи тимчасово окуповані території АРК та Севастополь, не допускається розміщення ядерної зброї або переспрямування ядерних матеріалів і ядерних об’єктів України, включаючи дослідницький реактор ДР-100 та інші ядерні установки Севастопольського національного університету ядерної енергії і промисловості, на використання у військових цілях.
У зв’язку з цим МЗС України застерігає російську сторону від вчинення будь-яких дій, пов’язаних з порушенням без’ядерного статусу частини території України, окупованої Російською Федерацією, та поширенням на ядерні об’єкти і матеріали положень Угоди між СРСР та МАГАТЕ від 21 лютого 1985 року.
Як повідомляв ZAXID.NET, 16 березня у Криму відбувся так званий "референдум" про приєднання півострова до Росії, який пройшов на фоні окупації півострова.
18 березня Путін та самопроголошена влада Криму підписали договір про приєднання Республіки Крим та Севастополя до складу РФ.
20 березня Держдума, а 21 березня Рада Федерації РФ ратифікували «угоду» з самопроголошеною владою Криму про приєднання до Росії на основі результатів «референдуму».
21 Березня президент Росії Володимир Путін підписав ці закони, завершивши, таким чином, анексію кримського півострова.
2 липня міністр юстиції України Павло Петренко повідомив, що збитки, завдані Україні анексією Криму, склали 1 трлн 180 млрд грн.
Президент України Петро Порошенко заявив, що виключає можливість отримання грошей в обмін на визнання анексії Криму.