Українські миротворці ООН повертаються з Ліберії після 14-річної місії
Пілоти вертольотів здійснили за цей час майже 55 тис. вильотів
Український 56-й окремий вертолітний загін Місії ООН, який з січня 2004 року виконував завдання у Ліберії, повертається додому. Про це йдеться на сторінці Генерального штабу ЗСУ у Facebook.
Дія мандату Місії ООН завершується у квітні, а 24 січня 2018 року український екіпаж гелікоптера Мі-8 виконав останній політ над містом Монровія. Майже чотирнадцять років українські авіатори забезпечували супроводження наземних колон, транспортні та пасажирські перевезення, проводили повітряне патрулювання кордонів, медичну евакуацію та пошуково-рятувальні операції.
Українські ударні та військово-транспортні вертольоти завжди розцінювалися ООН, як важливий фактор мирного врегулювання та відновлення стабільності у Республіці Ліберія. На цьому неодноразово наголошувало як військове так і політичне керівництво Місії ООН у цій країні.
В 2004 році Україна направила до Ліберії 14 вертольотів: 6 Мі-24 та 8 Мі-8, а також 260 воїнів-миротворців. Пізніше чисельність загону збільшили до 301.
В 2010 році авіаційна група бойових гелікоптерів Мі-24 зі складу 56-го окремого вертолітного загону була направлена до сусіднього Кот-д’Івуару, де після оголошення другого туру президентських виборів розгорілася внутрішньополітична криза. Після вводу у країну військ ООН ситуацію вдалося стабілізувати. Не останню роль в цьому відіграли й українські вертолітники.
За наказом командувача Сил ООН в Кот-д’Івуарі пара наших Мі-24 нанесла повітряний удар по складам із системами залпового вогню, завдяки чому ця зброя не потрапила до рук повстанців. Це дозволили вберегти життя тисячам мирних мешканців. Також українські гелікоптери виконували бойове завдання по знищенню важкого озброєння та вогневих позицій повстанців на території військової бази Акведо, що у місті Абіджан.
Значний внесок наш контингент зробив і у стабілізацію ситуації в самій Ліберії. У жовтні-листопаді 2011 в країні вирували пристрасті довкола парламентських та президентських виборів. Сили ООН були приведені до підвищеного ступеню бойової готовності. Український вертолітний загін розпочав патрулювання у небі столиці Республіки Монровія та вздовж ключових автошляхів. Це не дало змоги опозиції проводити масштабні антипрезидентські виступи і вона була змушена перевести свої дії в юридичну площину.
Українські миротворці були єдиними, хто виконував у Ліберії пошуково-рятувальні завдання. Один гелікоптер Мі-8 та рятувальна група постійно перебувала у готовності оперативно вилетіти на виклик.
За 14 років миротворчої місії відбулося 23 ротації контингенту. За цей час екіпажі здійснили понад 55 тис. вильотів, провівши в африканському небі майже 60 тис. годин. Загалом, понад 5,5 тисяч військових пройшли службу у 56-му окремому вертолітному загоні.