Українських прикордонників судитимуть за видворення Саакашвілі до Польщі
До теми
Офіс генерального прокурора скерував до суду обвинувальний висновок щодо посадових осіб Державної прикордонної служби України за фактом перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу у зв'язку із затриманням у 2018 році екс-президента Грузії, екс-голови Одеської ОДА Михеїла Саакашвілі.
«Досудовим розслідуванням встановлено, що колишній директор Департаменту оперативної діяльності та начальник Окремого відділу для виконання спеціальних завдань Державної прикордонної служби України організували та в лютому 2018 року здійснили незаконне затримання Саакашвілі у Києві. Після цього його примусово перемістили літаком до Польщі в порядку реадмісії», – повідомив Офіс генпрокурора в четвер, 1 жовтня.
Там зазначили, що стосовно інших високопосадовців органів державної влади та правоохоронних органів, причетних до затримання і видворення Саакашвілі, розслідування триває.
Нагадаємо, у липні 2017 року п'ятий президент України Петро Порошенко своїм указом позбавив Саакашвілі українського громадянства, коли той перебував у США.
10 вересня 2017 року Саакашвілі прорвав польсько-український кордон в оточенні своїх прибічників, що супроводжувалося протистоянням із прикордонниками і правоохоронцями. 22 вересня 2017 року Мостиський районний суд Львівської області визнав Саакашвілі винним у незаконному перетині кордону України.
12 лютого 2018 року Саакашвілі затримали в ресторані «Сулугуні» в центрі Києва неподалік офісу його партії «Рух нових сил», після чого доставили в аеропорт «Бориспіль» і відправили літаком до Польщі. У МВС України пояснили, що відповідно до вже ухвалених судових рішень Саакашвілі перебував на території України незаконно, а тому з «дотриманням усіх юридичних формальностей був повернений до країни, звідки прибув, порушуючи вітчизняне законодавство».
28 травня 2019 року президент України Володимир Зеленський скасував рішення свого попередника і повернув Саакашвілі громадянство. Наступного дня політик повернувся в Україну.
На початку жовтня Саакашвілі поскаржився на Порошенка до Генпрокуратури через висилку з України в лютому 2018 року.
Попри те, що Верховний суд визнав видворення Саакашвілі законним, Державне бюро розслідувань повідомило про підозру причетним до цього прикордонникам.