Уряд виступає за невідкладну ратифікацію Римського статуту
Кабінет Міністрів України одноголосно підтримав рішення про невідкладну ратифікацію Римського статуту щодо Міжнародного кримінального суду, оскільки це дасть змогу порушити питання щодо притягнення до відповідальності тих посадових осіб РФ, які давали злочинні вказівки військовим на території Криму.
«На засіданні Уряду було одноголосно прийнято рішення про направлення відповідного пакету документів до в.о. Президента України для їх наступного внесення до парламенту з метою невідкладної ратифікації цієї угоди. Так само ми звернулися до Конституційного Суду з проханням першочергово надати висновки щодо цього документу», – заявив під час брифінгу міністр юстиції України Павло Петренко.
Міністр нагадав, що Римський статут українська сторона підписала ще 2000 року, однак досі його так і не було введено в дію на території України.
За його словами, ратифікація Римського статуту дасть змогу Міжнародному кримінальному суду працювати в Україні, розглядати низку справ, серед яких, зокрема, і злочини проти людяності. Що важливо, наголосив він, стосовно тих злочинів, які підпадають під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду, не існує строку давності.
Як нагадав міністр, Україна вже звернулася до Гаазького трибуналу щодо справ про злочини проти людяності, які були вчинені вищими посадовими особами держави під час подій на Майдані.
Водночас, додав Петренко, трибунал розглядає військові злочини, що охоплюють «захоплення заручників, військової техніки, незаконне утримання військовослужбовців, злочини геноциду, злочини проти людства, злочини агресії тощо. Тобто фактично ті злочинні дії, які нині мають місце у Криму та на сході України».
Довідка. Міжнародний кримінальний суд – перший постійний правовий інститут, до компетенції якого входить переслідування осіб, відповідальних за геноцид, воєнні злочини і злочини проти людяності. Заснований на основі Римського статуту, прийнятого 1998 року. Існує з липня 2002 року.
Розташований у місті Гаазі, проте за бажанням Суду засідання можуть проходити у будь-якому місці. Міжнародний кримінальний суд не варто плутати з Міжнародним судом ООН, який також засідає в Гаазі, але має іншу компетенцію. МКС не входить в офіційні структури ООН, хоча може порушувати справи за поданням Ради Безпеки ООН.