В очікуванні «чуда на Ґродзькій»
або Чому Дуда доручив Моравєцькому першому сформувати новий уряд?
Інші блоги автора
- Сусід на сході 21 вер, 22:13
- Новий уряд Польщі із старими проблема відносин з Україною 14 груд 2023, 10:43
- Від асиметрії пам'ятей до асиметрії двосторонніх відносин, або Після нас хоч «потоп» 30 лист 2023, 11:59
Вчора ввечері президент Польщі Анджей Дуда виступив із зверненням до поляків, під час якого оголосив кандидата, якому першому дав можливість сформувати уряд за підсумками нещодавніх парламентських виборів.
Все очікувано і жодних несподіванок. Президент прийняв рішення довірити місію формування уряду діючому прем'єр-міністру Матеушу Моравєцькому, посилаючись на конституційну традицію. З погляду польської Конституції Дуда діє згідно з буквою закону, оскільки першому це право надається представнику партії, яка перемогла на виборах. «Право і Справедливість» справді отримала найбільшу підтримку за результатами парламентських виборів (36,8%), проте по факту програли вибори, оскільки у правлячої партії не має шансів сформувати власної коаліції і як наслідок сформувати власний уряд. «ПіС» буде в опозиції з сильними позиціями та все ж опозиції.
Таким чином Анджей Дуда закономірно підігрує власній політичній силі і виграє час для Ярослава Качинського, щоб здійснити «чудо на Ґродзькій» (cudo nad Grodzkiej, на вулиці Новоґродзькій у Варшаві знаходиться партійний офіс «ПіС» та Ярослава Качинського) і у якийсь неймовірний спосіб знайти партнерів для провладної коаліції. Для цього «ПіС», який має 194 мандати у Сеймі необхідно щонайменше ще 37 послів з інших політичних партій. Проте видається нездійсненною мрією влади.
13 листопада буде першим днем роботи Сейму нового скликання, який відкриє та на якому головуватиме до обрання нового маршалка (голови парламенту) найстарший посол Марек Савіцькій з Польської селянської партії, яка обралась до парламенту у складі блоку «Третій шлях», що задекларував готовність формувати спільну коаліцію опозиційних сил.
Матеуш Моравєцький матиме 14 днів, тобто до 26 листопада, щоб сформувати новий склад уряд після чого у нього буде ще 14 днів (до 10 грудня) для того, щоб представити Сейму програму діяльності уряду з необхідністю отримання вотуму довіри уряду, за що має проголосувати не менше 231 послів. Ймовірність цього менше 1%, оскільки три опозиційні сили разом мають 248 мандатів у Сеймі і дуже сумнівно, що проголосують за це.
Після того, як Моравєцькому не вдасться сформувати новий уряд цю можливість отримає інший кандидат. І ним, майже напевне, буде лідер «Громадянської коаліції» Дональд Туск, кандидатура якого попередньо узгоджена разом з «Третім шляхом» і «Новою лівицею» відповідно до т. зв. Сенатського пакту – коаліційна угода трьох наразі опозиційних політичних сил, які з великою ймовірністю очолять владу на наступні чотири роки у Польщі.
Проте за таких умов цю пропозицію робити вже не президент, а Сейм, який запропонує Дональду Туску сформувати уряд для чого у нього також буде 14 днів (до 24 грудня), а пізніше ще 14 днів (до 7 січня) для того, щоб парламент затвердив програму нового уряду і висловив йому вотум довіри. Звичайно Туск не знадобиться 28 днів для формування уряду, а тому виглядає на те, що орієнтовно 20 грудня буде проголосований новий уряд і Різдво Польща зустріне в новою коаліцією та владою.
Соціологічне опитування показує, що 58% поляків вважає, що надавання можливості «Право і Справедливість» першому формувати уряд немає сенсу і тратою часу для Польщі, тоді як 37% вважають це нормально (це приблизно співпадає з рівнем підтримки «ПіС» у Польщі).
Таким чином Анджей Дуда, надавши Матеушу Моравєцькому сформувати уряд, намагається показувати добру міну при поганій грі поки що діючої влади «Право і Справедливість». Хіба Качинський зуміє за ці 28 днів створити «чудо на Ґродзькій»! І саме в очікуванні такого "чуда" президент Польщі першому дав шанс представнику власної партії, забираючи цей час у поляків та Польщі.