В Україні набув чинності новий мовний закон
Тепер українська мова стала типовою в сфері обслуговування, а сайти українських ЗМІ типово мають відкриватися українською мовою
До теми
-
Справді єдина державна.
Як новий закон про українську мову вплине на наше з вами життя? ZAXID.NET -
«У ресторані до вас за замовчуванням повинні звертатися українською».
Співавторка закону про українську мову Ірина Подоляк ZAXID.NET -
Матюкайся красиво.
Тест ZAXID.NET на знання української лайки ZAXID.NET
В Україні 16 липня набув чинності Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Документ став чинним через два місяці після опублікування його в газеті «Голос України».
Закон закріплює, що єдиною державною (офіційною) мовою в Україні є українська – і вона обов’язкова для органів державної влади і публічних сфер на всій території держави. Публічне приниження чи зневажання української мови буде підставою для притягнення до юридичної відповідальності. За навмисне спотворення української мови в офіційних документах і текстах або створення перешкод та обмежень у застосуванні української мови також каратимуть.
За новим законом, українською мовою повинні володіти усі високопосадовці та керівники силових структур і послуговуватися нею під час виконання службових обов’язків. Також українська обов'язкова для депутатів усіх рівнів, суддів, адвокатів, керівників вищих навчальних закладів, медичних працівників тощо.
Відповідно до закону, українською мовою мають проводитись усі засідання, зустрічі тощо у владних органах та установах – як центральних, так і регіональних.
Також державна мова має використовуватися в освітній сфері і трудових відносинах, у медичній сфері, обслуговуванні споживачів, у публічних заходах, рекламі та в інших сферах. При цьому в сферах медицини чи обслуговування допускається використання будь-якої іншої мови за бажанням пацієнта чи клієнта.
Законопроект також передбачає зобов’язання для книговидавців випускати українською мовою не менше 50% всіх виданих ними книг упродовж року.
Щоб отримати українське громадянство, необхідно буде підтвердити «відповідний рівень» володіння українською мовою. Необхідний рівень буде встановлювати Національна комісія зі стандартів державної мови. Однак ця вимога не буде поширюватися на іноземців та осіб без громадянства, які служать в Збройних силах України та мають державні нагороди, а також тих, прийом в громадянство яких представляє для України державний інтерес.
Комп’ютерні програми повинні будуть мати інтерфейс державною мовою, або англійською чи мовами країн Євросоюзу. Сайти типово спочатку повинні будуть завантажуватися українською, але можуть мати також інші версії. Пресу можна буде видавати у кількох мовних версіях, одна з яких має бути українською.
При цьому дія цього закону не поширюється на сферу приватного спілкування та здійснення релігійних обрядів.
Закон також передбачає організацію безкоштовних курсів української мови для дорослих.
Закон не передбачає кримінальної відповідальності за його порушення. Проте порушення прав громадян на отримання послуг українською мовою в держустановах і визначених законом публічних сферах каратимуться штрафами. Максимальна сума штрафу становитиме 11 тис. 900 грн. Ці норми почнуть діяти через три роки.
З нагоди набуття чинності нового мовного закону у низці міст України пройдуть концерти під назвою «Мова об’єднує».
Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» Верховна Рада прийняла 25 квітня, його розгляд тривав майже два роки. За час розгляду до нього було внесено понад 2080 правок, більшість з яких депутати відхилили.