В Україні наростає проблема асиміляції рідної мови, - Вакарчук
Сьогодні, на двадцятому році незалежності України, напередодні Дня української писемності та мови Україна стикається з проблемою асиміляції рідної мови, її витіснення, позбавлення права на україномовний інформаційний простір, звужуючи його використання до ганебнопринизливої відсотковості.
Про це у своїй вітальній промові з нагоди 200-річчя від дня народження видатного українця, поета, перекладача, гуманіста Маркіяна Шашкевича сказав ректор Львівського національного університету ім. Івана Франка Іван Вакарчук, повідомили у прес-центрі університету.
"Після 150 років виступів чужою мовою 1836 року на свято Покрови у кафедральному соборі Святого Юра прозвучала перша проповідь українською. На таку інтелектуальну відвагу наважився слухач Львівського університету Маркіян Шашкевич. Він створив «Руську трійцю», підготував перший шкільний підручник і видав першу на західноукраїнських землях книгу рідною мовою, першим серед українських письменників заговорив про злуку східних і західних земель", - зазначив Іван Вакарчук. - То "чому сьогодні ... як докір нам звучать слова Маркіяна Шакевича:"...Руська мати нас любила: Чому ж мова єй немила? Чом ся нев встидати маєм? Чом чужую полюбляєм?..", - наголосив ректор Франкового університету.
За його словами, завдяки величній силі духу Шашкевича, його мужності та великій любові, "Галичина й до сьогодні залишається осередком українства – мовного, культурного, духовного".