В Україну повернули викрадену в часи Другої світової війни картину
Картина зникла з Дніпропетровського художнього музею під час нацистської окупації міста на початку 1940-х років
Американське подружжя Трейсі передало Україні картину українського художника Михайла Паніна «Таємний від'їзд Івана Грозного перед опричниною», яку вивезли під час Другої світової війни. Про це повідомила прес-служба Міністерства культури, молоді та спорту.
«Повернення картини в Україну – це результат багаторічної спільної праці та промовистий жест не тільки стратегічного партнерства між Україною та США, а й міжнародне визнання втрат України під час Другої Світової Війни, адже з поверненням культурних цінностей законному власнику – Україні повертається національна пам'ять про здобутки українського народу», – йдеться у повідомленні.
Написана 1911 року картина «Таємний від'їзд Івана Грозного перед опричниною» – величезне полотно висотою в майже півтора людського зросту та ще більшою шириною – була викрадена в часи Другої світової з художнього музею в тодішньому Дніпропетровську й вивезена з України. Далі її історія обривається до початку 1960-х років, коли полотно було знайдене подружжям у купленому будинку в Коннектикуті. Про колишнього власника було відомо, що він емігрував до Сполучених Штатів зі Швейцарії одразу після війни.
Увесь цей час картина залишалася в будинку, й коли він був проданий вчергове в 1980-х роках, полотно опинилося у власності родини Трейсі.
Коли родина вирішила переїхати в менше житло, вони стали розпродавати деякі речі й 2017-го звернулися до галереї «Потомак» щодо картини. Тоді й з'ясувалося, що це полотно Михайла Паніна, яке було викрадено під час Другої світової війни й вивезено з України.
Згодом люди, які виставили картину на аукціон, відмовилися від прав на неї, і американська влада заявила, що якщо не надійдуть інші судові запити, витвір мистецтва передадуть в посольство України в Вашингтоні.
Картина «Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною» зображує сцену 16-го століття: російський цар Іван IV, відомий як Іван Грозний, виїжджає з почтом із кремлівських воріт.