Вища рада правосуддя не знайшла втручання у діяльність відомого львівського судді Сергія Гирича
Раніше суддя подав скаргу на дії працівників НАБУ, котрі провели обшук в його помешканні
Вища рада правосуддя (ВРП) не знайшла ознак втручання в діяльність судді Личаківського районного суду Львова Сергія Гирича з боку працівників Національного антикорупційного бюро (НАБУ). Раніше він поскаржився на дії слідчих, які наприкінці жовтня провели обшук в квартирі, де мешкає правник, у справі про ймовірне відмивання коштів та ухилення від сплати податків народними депутатами Богданом та Ярославом Дубневичами. Водночас Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду визнала обшук незаконним та зобов’язала слідчих повернути вилучене майно.
Як раніше писав ZAXID.NET, 29 жовтня НАБУ обшукало квартиру в Личаківському районі, в якій зареєстрований голова кількох компаній братів Дубневичів Олександр Гирич. Він є сином судді Личаківського районного суду Львова Сергія Гирича. Обшуки відбулись у межах розслідування кримінального провадження про розкрадання газу на понад 2 млрд грн на ТЕЦ в Новояворівську і Новому Роздолі та легалізацію отриманих у злочинний спосіб коштів.
На переконання детективів НАБУ, три компанії Богдана та Ярослава Дубневичів, директором яких компанії є син львівського судді Сергія Гирича Олександр Гирич, можуть бути причетними до відмивання коштів, отриманих від оборудок з газом на ТЕЦ. Він, згідно з версією слідства, може мати стосунок до легалізації коштів, одержаних злочинним шляхом або може бути обізнаним щодо способів та джерел фінансування цих компаній.
Після обшуків суддя Личаківського районного суду Сергій Гирич подав скаргу на дії правоохоронців до Вищої ради правосуддя. Слідчі дії в квартирі, співвласником якої є правник, а також вилучення детективами НАБУ майна він назвав втручанням у діяльність судді та порушенням його професійних прав. Сергій Гирич тоді наголосив, що сприймає дії НАБУ як помсту за його публічну позицію щодо неможливості арешту суддів детективами НАБУ без згоди Вищої ради правосуддя. Також суддя звернувся із заявою про злочин до генерального прокурора.
Опісля на засіданні 3 грудня Вища рада правосуддя затвердила висновок перевірки про відсутність підстав для вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя за скаргою Сергія Гирича. ВРП дійшла висновку, що під час слідчих дій втручання в діяльність судді не було. Як зазначається, обшуки в квартирі, яка належить дружині Сергія Гирича та в якій мешкає суддя та його син, відбулися на законних підставах та були санкціоновані Вищим антикорупційним судом.
«Вплив, тиск або втручання в діяльність судді повинні бути здійсненні у непередбачений законом спосіб з метою перешкоджання виконання суддею своїх службових обов’язків або з метою досягнення ухвалення неправосудного рішення. Вказаних обставин під час перевірки не встановлено», – йдеться у висновку ВРП.
«Доводи судді щодо проведення органом досудового розслідування обшуку квартири, в якій проживає суддя, через наявність та поширення ними власної позиції щодо регулювання певного правового питання ґрунтуються на припущеннях», – вказала Вища рада правосуддя.
Слід зазначити, що син судді Гирича Олександр також оскаржував слідчі дії детективів НАБУ, які відбулися відповідно до рішення слідчого судді Вищого антикорупційного суду, а саме обшук в квартирі та вилучення ноутбука та кількох флешок. Але той самий Вищий антикорупційний суд відмовив йому у задоволенні скарги, зазначивши, що НАБУ мало законний дозвіл на проведення обшуку не стосовно судді, а щодо його сина за місцем його проживання, що не обмежується чинним законодавством. Проте Олександр Гирич подав скаргу до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду, в якій вимагав повернути йому вилучене майно. Третьою стороною у справі був суддя Сергій Гирич. 9 грудня суд ухвалив рішення за цією скаргою, але воно досі відсутнє в Єдиному реєстрі судових рішень.
Як повідомив в коментарі ZAXID.NET суддя Личаківського районного суду Львова Сергій Гирич, апеляційна інстанція визнала обшуки в його помешканні незаконними та зобов’язала НАБУ повернути родині вилучене майно. «Відповідну ухвалу слідчого судді (про вилучення майна та обшук, - ред.) було скасовано. Мені лише сьогодні (26 грудня, - ред.) дзвонили слідчі, аби узгодити час повернення майна. Я звернувся до ДБР з двома заявами: про порушення кримінального провадження через незаконний обшук та невчасне повернення майна. Бо майно мали повернути негайно, себто ще 9 грудня», – повідомив суддя.
Слід зазначити, що окрім рішення Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду у цій справі, попередні рішення у справі Олександра Гирича з невідомих причин також зникли з реєстру, хоча раніше вони були в публічному доступі. На думку Сергія Гирича, це може бути пов'язано з тим, що з Єдиного судового реєстру з технічних причин зникли близько 200 тис. рішень, зокрема й ті, що стосуються його родини.