Як передається вірусна інфекція і що з цим робити?
Пояснення сімейного лікаря
До теми
Станом на 19 лютого від ускладнень грипу з початку епідсезону в Україні померли 40 людей, з них десятеро — за останній тиждень. Як він може передаватись? Хто в зоні ризику цієї недуги? Чи ще не пізно робити щеплення?
Відповіді на ці запитання — у нашій розмові з сімейною лікаркою поліклінічного відділення №1 Львівської міської лікарні імені Князя Лева Галиною Ладус.
Що таке грип та якими є його симптоми?
Грип — це гостра вірусна інфекція, що передається повітряно-крапельним шляхом. Тому хвора людина може заразити здорову через кашель і нежить навіть на відстані до двох метрів. Циркулює вірус переважно у замкнутих приміщеннях, де є скупчення людей. Як усе відбувається? Інфекція потрапляє на слизові оболонки носа, рота, горла й очей, відтак починається процес її розмноження шляхом поділу клітин.
При грипі ми спостерігаємо раптовість симптомів: окрім звичних кашлю чи нежитю, це підвищення температури до 39-40 градусів, болі в голові, м'язах та суглобах.
Які штами грипу циркулюють цього року в Україні?
Вірус здатен мутувати, він щоразу інший. Тому є ціла організація, яка вивчає та прогнозує, які саме штами грипу циркулюватимуть під час епідемії. І от на сезонність 2019-2020 року в нас є 4 його види, два з яких для нас нові. Це типи A — «Канзас» (H3N2) і «Брісбен» (H1N1). Останній, що його раніше спостерігали в Австралії, уражає маленьких дітей та людей працездатного віку. Він небезпечний тим, що дає ускладнення — пневмонію, енцефаліт і ниркову недостатність. Інші два — типу B («Колорадо» й «Пхукет»).
Хто в зоні ризику цієї недуги?
Насамперед це наші маленькі пацієнти від шести місяців, а особливо віком 2-3 роки. Все через те, що саме тоді вони починають відвідувати дошкільні навчальні заклади. Виходить: ми дитину зі здорового середовища й домашнього догляду передаємо в досить небезпечне епідоточення, де ходить багато хлопчиків і дівчаток з різними інфекціями. У той момент імунна система маляти бореться проти різних вірусів.
Також небезпечним грип є для людей старшого віку та пацієнтів із хронічними захворюваннями — серцево-судинними або легеневими.
Які види вакцин має Україна і чи ще не пізно зробити щеплення?
Хочу зазначити, що вакцинація захищає від захворювання на грип, але не на всі 100%. Просто якщо ви захворієте, то, маючи щеплення, перенесете грип у легшій формі. Кого потрібно вакцинувати? Передовсім ту ж групу ризику — діток з шести місяців, тих, хто мають уже 2-3 роки, малят, які часто хворіють, а ще вагітних і обов'язково пацієнтів із хронікою. Часто люди кажуть: «Ми не встигли провакцинуватись перед початком епідемії, тому не будемо цього робити». Так думати неправильно. Вакцинацію ми проводимо щороку протягом усього сезону. Адже імунна система виробляється з перших днів.
Перед початком епідсезону Україна дійсно закупила два види вакцин: «Ваксігрип Тетра» (чотиривалентна, виробник — «Санофі Пастер», Франція) та «Джісі Флю» (тривалентна, яку виробляє «Грін Крос Корпорейшн», Південна Корея). Якщо ви хочете щепитись, то перед цим проходите огляд у сімейного лікаря, відтак берете сумку-холодильник, у якій міститься вакцина, і йдете до імунного кабінету.
Якою є профілактика грипу?
Якщо у вас грип, то самолікування тут зовсім недоречне. Відразу оглядайтесь у лікаря, щоб не допустити ускладнень вірусу. Якщо ви пригадуєте, то в один із років минулого десятиліття всі масово носили маски. Цього робити не варто, адже вони не захищають від вірусу.
Завжди є прості правила профілактики: потрібно провітрювати приміщення — вдома чи на роботі, час від часу мити руки з милом, носити зі собою вологі серветки й антисептик, а ще більше часу перебувати на свіжому повітрі.