«Які гроші?! Ніхто мені не платив»
Публічні заклики до бойкоту мобілізації можуть дорого обійтися скандальному журналістові
До теми
-
«Цинічно висмикують окремі думки».
Популярний львівський телеведучий Остап Дроздов вважає, що його слова про бойкот мобілізації вирвали з контексту ZAXID.NET - Заступник голови ЛОДА пояснив, чому четверта хвиля мобілізації є законною ZAXID.NET
- На Львівщині 26-річного чоловіка засудили за ухилення від мобілізації ZAXID.NET
- Під час чергової мобілізації призвуть 50 тисяч українців ZAXID.NET
Івано-франківський журналіст і блогер Руслан Коцаба опублікував в інтернеті відеозвернення із закликом до бойкоту нової мобілізаційної кампанії, що стартувала в Україні 20 січня. Управління СБУ в Івано-Франківській області уже почало перевірку відповідності до законодавства заяв скандального журналіста.
Руслан Коцаба опублікував своє відеозвернення 17 січня, за три дні його переглянули понад 200 тис. користувачів YouTube. Така значна кількість переглядів зумовлена тим, що його відразу ж почали поширювати російські пропагандистські ЗМІ під заголовками на кшталт «Відомий український журналіст закликав до бойкоту мобілізації».
Загалом у своєму 13-хвилинному відеозверненні Коцаба торкається багатьох тем, хоча насамперед критикує президента Порошенка за війну на сході України, яку він називає «братовбивчою», а також заявив, що ігноруватиме мобілізацію, оголошену 20 січня, і закликав українців наслідувати його приклад.
«Я повідомляю, користуючись своєю популярністю, що прошу не присилати мені повістку у зв’язку з черговою хвилею мобілізації. Я чітко знаю закон. Мені краще відсидіти в тюрмі від двох до п`яти років, ніж йти на свідоме вбивство своїх співвітчизників, які живуть на сході, – каже Коцаба. – Я скажу усім, хто мене чує: я відмовляюсь від цієї мобілізації і всіх адекватних людей закликаю – відмовляйтесь від цієї мобілізації, бо це пекло, це жах! Неможливо, щоб у ХХІ столітті люди вбивали інших лише за те, що ті хочуть жити окремо».
Руслан Коцаба має досить неоднозначну репутацію в Івано-Франківську як журналіст – багато хто називає його просто «шоуменом». Сам себе він називає патріотом і прихильником Майдану, однак влітку 2014 року після поїздки у зону АТО він почав виправдовувати дії терористів на Донбасі. Ним відразу ж зацікавилися російські телеканали, представляючи Коцабу як «тверезомислячого і безстрашного» українського журналіста. За якийсь час у російському телеефірі його стали називати уже «відомим українським журналістом».
На заяви Коцаби уже відреагували в СБУ, почавши перевірку його заяв на відповідність українському законодавству. «Діям цього журналіста буде дана належна правова оцінка. Загалом за такі дії кожен буде відповідати, відповідно до законодавства України», – заявив керівник УСБУ в Івано-Франківській області Микола Найдич.
Якою може бути відповідальність журналіста за заклики до бойкоту мобілізації – сказати наразі важко. Згідно зі ст. 336 ККУ, яку у своєму зверненні згадує сам Коцаба, ухилення від призову за мобілізацією карається позбавленням волі строком від 2 до 5 років. Однак публічні заклики до бойкоту мобілізації цілком можуть бути потрактовані і за ст. 1141 ККУ «Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань», яка передбачає ув’язнення строком на 5-8 років.
«Я готовий відповідати. Я перед тим добре подумав і не відмовляюся від жодного слова, яке я казав у заяві, - сказав ZAXID.NET Руслан Коцаба. – Я готовий до того, що мене перевірятиме СБУ і правоохоронні органи. Більше того, я бачу, що СБУ налаштована рішуче».
Щоправда, він відразу ж уточнює, що відмовляється від мобілізації лише в існуючій ситуації – коли в Україні формально не запроваджений воєнний стан.
«Я хотів би наголосити, що не відмовляюся від мобілізації, але лише тоді, коли буде оголошений воєнний стан і буде чітко сказано – хто в нас ворог, – каже він. – Наразі я вважаю, що ми стріляємо в таких самих, як ми самі – людей з українськими паспортами і я відмовляюся вбивати людей. Одне діло, коли захищати свій край, коли є ворог, коли є напад, оголошено військовий стан і йде війна, а інше – коли йде олігархічний переділ влади».
Коцаба також заперечує поширені у соцмережах припущення, що отримав якусь фінансову винагороду за те, що зняв і опублікував своє відеозвернення, а заклик до бойкоту мобілізації вважає своєю громадянською позицією. «Які гроші?! Ніхто мені не платив. Я ніколи не робив замовних матеріалів».
***
Прикметно, що сам Руслан Коцаба називає себе у відеозверненні «фронтовим журналістом» і кореспондентом українського телеканалу «112», проте керівництво телеканалу уже поширило офіційну заяву, з якої випливає, що раніше Коцаба працював як позаштатник для «112», але 31 грудня договір про співпрацю з ним був розірваний: «Руслан Коцаба був виключно позаштатним кореспондентом (стрінґером) каналу «112 Україна» у місті Івано-Франківську і жодним чином не був військовим кореспондентом каналу «112» в зоні АТО».
У розмові із ZAXID.NET Руслан Коцаба підтвердив, що на сьогодні він є фактично безробітним: «Я до Нового року працював журналістом 112 каналу та телеканалу ZIK. Але термін дії посвідчення і трудових угод закінчився 31 грудня». Пропозиції роботи від інших телеканалів йому не надходили.
«Зараз я планую бути фрілансером, щоб працювати без посередників. У мене 5000 друзів у Facebook, – каже він. – Маючи середовище тих, які хочуть споживати мій продукт, я буду мати моральне право від них вимагати, щоб вони оплачували мої відрядження і видатки, пов’язані з утриманням сім’ї. Буду продавати свої матеріали».
***
До речі, влітку 2014 року схожа ситуація виникла і у Львові, коли популярний телеведучий Остап Дроздов в ефірі телеканалу ZIK і на своїй сторінці у Facebook закликав до бойкоту мобілізації. Проте після того, як місцеві депутати звернулися до СБУ з вимогою провести розслідування з цього приводу, Дроздов видалив антимобілізаційні заклики зі своєї сторінки і заявив, що його слова висмикнули з контексту.