«ЄC розчарувався не лише в Януковичі, але й в Україні»
Розмова з Гергардом Гнауком, кореспондентом «Die Welt» по Східній Європі.
Майдани, революція, страйки, побиття беркутом громадян та їх репресії… Українці покладають чималі сподівання на Захід, але невідомо чи зможе він зреагувати належним чином. Кореспондент, відомого не лише у Німеччині, але й у цілому світі видання, «Die Welt» Гергард Гнаук у своїх відповідях був дуже обережний та не багатослівний. Очевидно Європа сама іще не знає, як діяти та реагувати на останні події в Україні.
- Європа вже висловилась щодо ситуації в Україні, але цікаво ще отримати Вашу думку.
- Насправді велике розчарування та здивування викликав раптовий поворот (відмова підписувати угоду про асоціацію з ЄС – ред.), який зробив президент України Віктор Янукович.
- Що далі робитиме Європа, якщо ситуація в Україні ніяк не вирішиться. Ваші прогнози, як може світ реагувати?
- За часів Помаранчевої революції важко було залучити політиків ззовні, але врешті-решт це вдалось. Вдалось тому, що Квасневський та інші політики мали згоду на можливість відреагувати від двох сторін: української влади та опозиції. Зараз Квасневський говорить, що такої ситуації немає, тому сидить у Польщі.
Я б застерігав українців покладати надто великі надії на реакцію Європи. Робити рішучі кроки тут, в Україні, для Європи означає йти на конфлікт з Росією. Раніше була ілюзія, що такого конфлікту немає, але зараз ми чітко бачимо, що він є. Немає бажання помагати Путіну, так само як немає бажання йти з ним у відкритий конфлікт.
- Якщо я правильно зрозуміла, то Європа не хоче йти на конфлікт з Росією через Україну?
- Конфлікт може бути лише в дуже-дуже м’якій та обмеженій формі.
Ангела Меркель закликала усі сторони конфлікту не застосовувати насилля, але чи робитиме Німеччина щось більше, я не впевнений. Передумов для посередницької чи іншої місії поки що немає.
- Суспільні настрої в Україні є достатньо радикальними – уряд не пішов у відставку, отже ніхто не прислуховується до людей, які вийшли на вулицю. Мало того, влада застосовує насильницькі засоби щодо своїх громадян. Якщо ситуація ніяк не вирішиться, а переросте у справжню криваву революцію - чи може тоді європейська спільнота втрутитись у такий конфлікт?
- Західний світ поки що має враження, що це внутрішній український конфлікт. Багато хто піде на вичікування та займатимуть певну позицію дуже обережно. Щодо призивання, умовно кажучи, європейської армії - про навіть не йде мова.
- Якщо влада залишиться на своєму місці і нічого не зміниться, як співпрацюватимуть з Януковичем європейські політики? Можливо таке, що вони не захочуть не лише потиснути йому руку, а взагалі мати з ним справу, що безпосередньо вплине на саму країну?
- Скоріш за все, друге. Я думаю, що європейські політики будуть триматись осторонь від Януковича.
Путін та Янукович призвели до того, що європейці та європейський союз розчарувався не лише в Януковичі, але й якоюсь мірою і в Україні, як державі. Якби це не було гірко визнавати.
Розмовляла Христина Гірська, для ZAXID.NET