Євросоюз узгодив реформу авторського права в інтернеті
Активісти стверджують, що реформа містить у собі небезпеку для дрібних видавництв, авторів і в тій же мірі для інтернет-користувачів.
До теми
У середу, 13 лютого, у ЄС узгодили реформу, яка регулюватиме повторне використання матеріалів ЗМІ агрегаторами чи соцмережами, наприклад, Google або Facebook. Про це повідомляє Deutsche Welle.
На думку авторів законопроекту, у майбутньому європейські ЗМІ отримають більше переваг перед обличчям великих інтернет-агрегаторів, наприклад Google. Зокрема, реформа передбачає, що ЗМІ повинні отримувати винагороду, якщо їхні матеріали повторно використовувалися агрегаторами або соціальними мережами, наприклад, Google або Facebook. Крім того, винагороду повинні будуть отримувати і власники прав або творці контенту, якщо їх пісні або відео поширюються через онлайн-портали. Ця стаття реформи торкнеться в першу чергу YouTube.
Опозиційні до реформи активісти стверджують, що вона містить у собі небезпеку для дрібних видавництв, авторів і в тій же мірі для інтернет-користувачів. Найбільше питань викликають статті 11-а і 13-а цієї директиви. Перша зобов'язує новинні агрегатори вводити податок на посилання, тобто оплачувати копіювання фрагментів журналістських матеріалів. Друга стаття наділяє інтернет-платформи відповідальністю за порушення авторських прав їх користувачами. На думку експертів, це неминуче підштовхне сайти до попередньої фільтрації всього завантаженого контенту. Як стверджують критики, перевірити кожну публікацію на дотримання авторських прав фізично нереально, а впровадження автоматизованої системи перевірки - тривалий і дорогий процес, тим більше що подібні системи не застраховані від помилок.
Великі інтернет-компанії, у тому числі Google і Wikipedia, висловлювалися проти цих статей реформи. У липні Європарламент відхилив законопроект у зв'язку з тим, що ряд його положень викликав критику фахівців. Для вступу в силу рішення, прийняте в середу, повинно бути схвалено представниками усіх країн-членів Європейського Союзу та Європарламентом.