Євросоюз визначив 19 умов для підписання угоди з Україною
Європейський союз розробив 19 критеріїв, виконання яких дозволить Україні підписати угоду про асоціацію з Євросоюзом.
Як пише "Комерсант-Україна", оцінки прогресу України були розроблені на підставі грудневого рішення Ради ЄС.
Цей список не має офіційної назви – представники Євросоюзу згадують про нього як про "19 індикаторів" (19 benchmarks) або про "список Фюле".
"Офіційно нам цей список не передавали, але я знаю про його існування. У цілому він співпадає зі програмою реформ України", - підтвердив газеті глава МЗС України Леонід Кожара.
У МЗС розраховують, що при оцінці прогресу України влада обґрунтує свої досягнення з більшості показників і переконає Брюссель не надавати першорядного значення невирішеним політичним проблемам.
Кожара зазначає, що серед "19 індикаторів" немає прямої вимоги про звільнення з ув’язнення Юлії Тимошенко та Юрія Луценка: "Прізвищ там немає. Там стоїть питання про вибіркове правосуддя, але воно не персоніфіковане".
Він також визнав, що в переліку "19 індикаторів" проблемні не лише пункти, що стосуються політично мотивованих кримінальних процесів, у деяких інших моментах підходи сторін до оцінки якості проведених реформ різняться.
Голова парламентського комітету з іноземних справ Григорій Немиря ("Батьківщина") повідомив членам комітету, що моніторинг виконання 19 критеріїв доручено комісару ЄС із питань розширення та європейської політики сусідства Штефану Фюле.
"Мені відомо, що комісія повинна провести два етапи оцінювання, останній із них відбудеться у травні", - сказав Немиря.
Він уточнив, що, крім вимог про проведення реформ, у списку є ключові для опозиції політичні пункти.
У Єврокомісії підтвердили, що проводять операційну оцінку досягнутого Україною прогресу, але не надали список індикаторів.
"На офіційному рівні як такого списку з 19 критеріїв не існує, але ми проводимо постійний діалог із Україною із приводу того, що конкретно потрібно для повної відповідності (вимогам ЄС) у трьох сферах, визначених грудневим рішенням Ради ЄС", - повідомив офіційний представник Єврокомісії Петер Стано.
"Єдиним релевантним документом є висновки Ради ЄС, ухвалені на рівні голів МЗС", - додав він.
Три напрямки роботи, про які йдеться, – вирішення проблем законодавства про вибори, зокрема перехід до єдиного Виборчого кодексу; виправлення наслідків вибіркового правосуддя й недопущення нових його випадків; реалізація всеосяжної програми реформ, передбаченої порядком денним асоціації.
Додамо директор політико-правових програм Центру Разумкова Юрій Якименко сказав, що після підписання угоди про асоціацію з ЄС українська влада буде змушена взятися за розв’язання проблеми політв’язнів
А віце-міністр закордонних справ Литви Вітаутас Лешкевичус закликає голів країн Євросоюзу дати Україні чіткий сигнал щодо мети – підписати Угоду про асоціацію, включаючи зону вільної торгівлі.