Їх тримає патріотизм
85% студентів Львівської політехніки готові залишитись в Україні через любов до країни
Тетяна Слюсарчук, 0фото "Львівські новини"
85% студентів Львівської політехніки готові залишитись в Україні і відмовитись від трудової міграції за кордон з почуття патріотизму. Водночас, понад половину опитаних можуть зважитись виїхати за кордон в майбутньому через неможливість отримати роботу за фахом та високий рівень корупції в Україні.
Такими є висновки першого етапу соціологічного дослідження міграційних настроїв серед студентів ВНЗ Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК), яке було представлено 8 жовтня у Львові у рамках наукової конференції «Brain Drain –Brain Gain», присвяченій відтоку кваліфікованих спеціалістів з України.
«Понад 85% опитаних нами студентів вибрали основним чинником, який стримує їх від міграції почуття патріотизму, ще 77% залишаться в Україні, якщо будуть працевлаштованими, 47,8% опитаних не мігруватимуть, бо мають капітал або майно у межах України», – розповіла одна із авторів дослідження, науковий співробітник МІОК Оксана П’ятковська.
За результатами соціологічного дослідження, третина опитаних студентів Львівської політехніки потенційно є трудовими мігрантами (33%), трохи більше 11% готові переїхати за кордон на постійне місце проживання і тільки 7,3% респондентів однозначно бачать своє майбутнє за межами України.
«Водночас, від 37 до 40% опитаних студентів по більшості категорій дослідження не визначились ще у питаннях бачення свого майбутнього та термінів можливої міграції. І ми вважаємо, що саме з цими молодими людьми доведеться працювати, переконувати їх не покидати країну, залучаючи різноманітні механізми, зокрема, розробляючи ефективну державну міграційну політику», – зауважила Оксана П’ятковська.
Серед чинників, які спонукають студентів мігрувати на першому місці стоїть відсутність можливості працевлаштуватись в Україні (81,9%). Заради фахової реалізації за кордон готові поїхати 74% опитаних, а більш ніж половина респондентів можуть покинути Україну через високий рівень корупції (58,8% опитаних).
Водночас, матеріальний стан опитаних не дуже впливає на їх вибір на користь міграції: однаково часто готові виїжджати за кордон як матеріально забезпечені молоді люди, які можуть собі дозволити купувати дорогі речі, так і студенти, яким вистачає тільки на продукти харчування.
За кваліфікаційним зрізом, в перших рядах потенційних мігрантів з метою працевлаштування стоять архітектори та будівельники – 94%, а також фахівці з комп’ютерних технологій – 83,8% опитаних.
Водночас, тільки 23% студентів Львівської політехніки готові працевлаштовуватись за кордоном не за фахом, і це здебільшого спеціалісти енергетичної, машинобудівної та хімічної галузі (майже 53%), а також геодезисти з екологами (43% опитаних). За кваліфікаційним зрізом, на першому місці серед студентів, що готові навіть на нелегальну міграцію є енергетики та машинобудівельники, найбільше бояться такої перспективи хіміки.
Згідно з дослідженням, мінімальна заробітна плата, за яку готові працювати студенти Львівської політехніки за кордоном становить всього 3 тис. грн, максимальна – 50 тис. грн. В Україні опитані готові працювати за мінімальною ставкою у 2 тис. грн, та за 25 тис. грн максимально.
Найбільш бажаними країнами для міграції серед студентства політехнічного університету є США, Німеччина та Польща.
Молодь, яка здобуває освіту за бюджетною формою навчання удвічі рідше готова покидати Україну: лише 5,6% бюджетників хочуть мігрувати на противагу 11,8% студентам, які вчаться в політехніці на оплатній основі.
Показовими, на думку авторів дослідження, є відповіді студентів на запитання про бачення свого майбутнього серед успішних у навчанні студентів та молодих людей, які здебільшого займаються соціально активними справами, тобто беруть участь у різноманітних громадських організаціях та політичних партіях.
Так, з-поміж студентів, які добре вчаться, беруть участь у різноманітних наукових конференціях чи олімпіадах, тільки 7% опитаних готові покинути Україну, а 26,7% з них не мають наміру мігрувати. Натомість, серед соціально активного студентства, учасників громадських ініціатив та політичних проектів майже 30% збираються покинути країну, і тільки 10% точно залишаться в Україні.
Зі слів одного із авторів дослідження, директора Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) Львівської політехніки Ірини Ключковської, результати дослідження – є репрезентативними не тільки щодо Західної України, бо у Львівській політехніці навчаються студенти з різних куточків держави.
«Тут є висновки, які стосуються не тільки Західної України, а й інших регіонів та багатьох соціальних верств, які представляє студентство Львівської політехніки», – заявила Ключковська.
Окрім того вона зазначила, що опитування «Міграційні настрої серед студентів львівської політехніки» - це тільки перший етап масштабної роботи, яку науковці планують провести серед студентів інших ВНЗ Львова.
Під час дослідження було опитано 6 386 респондентів, вибірка є репрезентативної відносно студентів 1 і 5 курсів університету Львівська політехніка. Гранична похибка становить трохи більше 3%.