З липня вагітні і роботодавці платитимуть податок з декретних виплат
Від 1 липня з допомоги, яка нараховується у зв’язку з вагітністю та пологами, роботодавець повинен сплачувати 33,2% єдиного внеску за період перебування працівниці у декретній відпустці. Водночас самі працівниці сплачуватимуть 2% зі суми допомоги, яку вони отримують у зв’язку з вагітністю та пологами.
Ці зміни передбачені ЗУ «Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії», який прийняли у травні цього року. Крім того, з 1 липня декретна відпустка зараховуватиметься до страхового стажу.
«Це – чергова стаття наповнення державного бюджету, оскільки зараз є величезні проблеми із дохідною частиною, тому уряд шукає будь-які додаткові джерела для наповнення. І не знайшли нічого кращого, ніж оподатковувати допомогу при народженні дитини», – зазначив у коментарі ZAXID.NET голова Комітету економістів України Андрій Новак.
За його словами, оскільки велика кількість населення не оформлена офіційно на роботі, тому Держбюджет отримає в рік не більше декілька сотень мільйонів гривень, що суттєво не покращить ситуації з дохідною частиною бюджету, але це буде навантаження для роботодавців і жінок.
«Після запровадження цього податку і роботодавці, і самі жінки шукатимуть способи не сплачувати його», – додав Андрій Новак. Він припускає, що тепер при оформленні на роботу від жінок можуть вимагати довідки, які засвідчують, що вони не вагітні, «бо нікому не потрібні зайві витрати».
«Тепер вимоги до жінок будуть не тільки професійні, але й медичні. Це зменшить можливості отримати роботу певній категорії жінок в порівнянні з чоловіками», – сказав Андрій Новак.
Водночас начальник відділу соціально-економічних проблем праці Інституту економіки та прогнозування Національної академії наук України Вікторія Близнюк розповіла, що впровадження такого податку пов’язано з дефіцитом соцфондів, а сам дефіцит є через тіньові доходи.
«Хто працював в тіні, той і буде в тіні. Як були методи не брати вагітних на роботу, так вони і залишаться. Це мораль нашого суспільства, соціальна відповідальність бізнесу», – сказала вона і додала, що підприємства намагатимуться не платити цих внесків, а перекинути ці виплати на найманих працівників.
Додамо, у 2010 році Верховна Рада відмовилась ввести зарахування до трудового стажу періоду знаходження у відпустці у зв’язку з вагітністю і пологами. За прийняття в цілому відповідного законопроекту №4694 проголосували лише 38 депутатів при мінімально необхідних 226.
Довідка. Допомога у зв'язку з вагітністю та пологами виплачується жінкам за весь період відпустки, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей – 70) календарних днів після пологів. Певним категоріям допомога виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 – до пологів та 90 – після пологів).