За роботою американського дитячого хірурга у Львові спостерігали понад 50 українських медиків
За два дні прооперували сім дітей з важкими вродженими патологіями
До Львова усе частіше приїжджають відомі хірурги з провідних клінік Європи, Канади, США й оперують дітей з різними складними патологіями. Під час таких візитів медики зі світовим ім’ям виконують два завдання одночасно: діляться досвідом з українськими колегами і допомагають важкохворим дітям одужати. При чому всі операції роблять безкоштовно.
20-21 червня у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі спільно з дитячим хірургом, завідувачем кафедри дитячої хірургії Львівського національного медуніверситету ім. Д. Галицького Андрієм Кузиком оперував відомий дитячий хірург з Каліфорнії Роман Сидорак. Аби ознайомитися з методикою оперативних втручань відомого американського хірурга, до Львова приїхало понад 50 дитячих хірургів з різних міст України. Окрім того, операції з участю спеціаліста зі США телетранслювалися у Facebook, тож усі зацікавлені могли їх подивитися.
Хірург зі США проводить до 1000 різнопланових операцій на рік
Дитячий хірург Роман Сидорак народився і виріс у Сан-Франциско, але батьки його родом зі Львова.
«Хірург Роман Сидорак має величезний досвід. Він проводить до 1000 різнопланових операцій на рік, 200 з них – у новонароджених дітей. Приблизно 350 операцій з 1000 він проводить лапароскопічно, тобто малотравматичним способом», – каже Андрій Кузик.
За два дні львівські дитячі хірурги спільно з американським колегою прооперували сім дітей: троє з них мали гематологічне захворювання, при якому обов’язково треба видаляти селезінку.
«Операції з видалення селезінки ми робимо, але через класичний доступ – розрізаючи черевну порожнину. Роман Сидорак запропонував таке оперативне втручання зробити лапароскопічно. І троє дітей ми прооперували мініінвазивним способом», - каже Андрій Кузик.
Дитячий хірург з Каліфорнії Роман Сидорак (зліва) і дитячий хірург зі Львова Андрій Кузик
У 16-річного хлопця діагностували лійкоподібну деформацію грудної клітки. Львівські хірурги вже прооперували понад 100 дітей з таким діагнозом, але їм було цікаво подивитися, як це робить хірург з США. Роман Сидорак такі операції проводить вже 20 років і провів понад 500 оперативних втручань. Під час спільних оперативних втручань , як кажуть лікарі, було багато цікавих технічних і суто хірургічних нюансів, які у майбутньому львівські хірурги використовуватимуть під час операцій.
Спільна українсько-американська бригада хірургів прооперувала і дитину, в якої була киста селезінки, а також дівчинку з складним захворюванням кишківника (хвороба Пайра) і 13-річного хлопця з діафрагмальною грижою.
П’ятеро дітей на третій день після операції виписали додому
Усіх дітей прооперували малотравматичним способом. П’ятеро з них на третій день після операцій виписали додому. Хлопця, що мав лійкоподібну деформацію грудної клітки, з реанімації вже перевели в хірургічне відділення. У реанімації залишається лише пацієнт, в якого була діафрагмальна грижа.
«Досвід у колеги з Каліфорнії – колосальний. Він оперував у чужій операційній, іншими інструментами, з іншим обладнанням, по суті з чужими людьми. І за кожним його рухом спостерігали десятки очей. І лікарі, які приїхали до Львова з інших міст, могли поставити Роману Сидораку запитання (він володіє українською мовою). Це додатковий стрес для хірурга, але Роман Сидорак почувався дуже впевнено», - каже Андрій Кузик.
Колега зі США високо оцінив професійність львівських дитячих хірургів. І дивувався як, не маючи всіх необхідних інструментів, обладнання, вони проводять такі складні операції і рятують життя важкохворих дітей. До речі, аби операційна була готова для проведення складних операцій з участю Романа Сидорака, частину обладнання львівських хірургам довелося позичити у відомої фірми, яка продає в Україні медобладнання.
Роман Сидорак на батьківщину батьків приїхав уперше. Його запросив до Львова відомий дитячий нейрохірург з Торонто, також українського походження Джейс Рутка, який з командою лікарів щороку приїжджає до Львова, в міську дитячу лікарню, й допомагає рятувати життя важкохворих українських дітей. Цього року він з командою відвідав Львів у червні, до них долучився і Роман Сидорак, який пообіцяв приїхати і наступного року.