Забудовники отримають повну індульгенцію. Чому це небезпечно?
Колонка Любомира Зубача, заступника міського голови Львова
Інші блоги автора
- Без вивісок і зі штрафами! 4 груд, 17:45
- Як забудовники Львова підклали свиню своїм же колегам 28 жовт, 18:15
- Скільки поверхів збудувати поруч із церквою чи історичною віллою? 14 жовт, 14:54
Чи реальним буде місцеве самоврядування без впливу громад на архітектуру та містобудування на своїх територіях? Вважаю, що ні.
Тому за моєю ініціативою Львівська обласна рада звернулась до Кабміну та Верховної Ради не чинити наступ на реформу децентралізації. Мова про те, що проголосований у першому читанні закон №5655 суперечить розпочатій реформі децентралізації у сфері містобудування. А ще – призведе до появи «сірих» нотаріусів і «чорних» реєстраторів, які через Єдину електронну систему зможуть без особливих для себе ризиків зареєструвати все, що завгодно. Я вже не кажу про «приватних» контролерів, які будуть створені самими ж забудовниками і працюватимуть у їхніх інтересах.
Приємно, що це звернення підтримали депутати усіх фракції Львівської облради, а це і «Голос», і «Слуга народу», і «Самопоміч», і «За майбутнє», і «ЄС». Прикметно, що перед тим під час голосування законопроекту в першому читанні його підтримали більшість фракцій парламенту. Впевнений, що тоді народних депутатів просто ввели в оману мантрою про «боротьбу з корупцією». Насправді все з точністю до навпаки: саме цей закон є корупціогенний, лобістський, грубо суперечить реформі децентралізації – і до політиків починає приходити це розуміння.
Тим часом ми у Львівський міській раді за ці два тижні дуже ґрунтовно проаналізували ці закони, напрацювали цілі стоси своїх зауважень і пропозицій. Їх передали нардепу від Львівщини Павлові Бакунцю. Він, як ніхто розуміє, що таке місцеве самоврядування і чому ці законопроекти фактично згортають реформу децентралізації. Особливо прикро, бо давалась ця реформа нелегко. Пам’ятаю це добре, бо був нардепом від «Самопомочі». Тоді кожен крок у напрямку передачі повноважень із центру на місця був важким і тернистим. Тепер же двома законопроектами хочуть знову все розвернути на 180 градусів і сконцентрувати всю містобудівну владу в Києві.
Спільнота архітекторів нищівно розгромила законопроекти №5655 та №5656, Асоціація міст України теж надала негативну оцінку. І тільки забудовники «за», бо отримують зелене світло на всіх етапах будівництва.
Очевидно, легше і логічніше було б просто переписати згадані закони. Бо наразі це нагадує порятунок смертельно хворого пацієнта. Більше про ноу-хау та «блага» законопроектів уже писав, повторюватись не буду, почитати можна за посиланням.
Друге читання законопроектів і голосування правок планують орієнтовно на осінь. Сподіваюсь, народні обранці добре вчитаються в те, що проголосували в першому читанні – здоровий глузд переможе і реформа містобудування не стане повною індульгенцією для забудовників.