Заперечення Порошенка
Львів’яни зустріли Петра Порошенка у своєму місті 29 грудня з захопленням – і не без нотки месіанізму. Моментами це мимоволі викликало в пам’яті політичний привид його кума – Віктора Ющенка, до якого з таким самим захопленням у Львові ставилися у період між його прем’єрством і президентством.
В центрі Львова, на площі біля пам’ятника Тарасові Шевченку, здавалося, люди чекали лише виступу Порошенка – принаймні, питали тільки про це. А дочекавшись його появи, наперебій підходили, аби привітатися з ним, потиснути руку, сфотографуватися разом і висловити йому підтримку. Те ж саме відбувалося й на Левандівці, куди нардеп приїхав, щоб взяти участь у відкритті новорічної ялинки.
«Тепер тиждень руку не мий, з тобою ж привітався великий депутат!», - сказав один чоловік іншому після рукостискання з Порошенком. «Наш президент!» - трохи сором’язливо гукнула йому одна жінка на Левандівці. Там теж виступ політика був для людей чи не важливішим, ніж саме відкриття ялинки.
Власне через це захоплення імпровізоване інтерв’ю з Петром Порошенком, яке вдалося взяти одразу після його виступу, перетворилося фактично на його спілкування з виборцями. Адже нас зі всіх боків оточили львів’яни, які хотіли послухати, що ж скаже їх політичний кумир. І нехай самі вони поводилися тактовно, не встрягаючи в розмову, депутат часто звертався саме до них – через це спілкування набуло відтінку мітинговості.
Під час цього неформатного інтерв’ю під звуки музики і виступи, які долинали зі сцени, практично на всі запитання Петро Порошенко відповів запереченнями – і на ті, що стосувалися проблем київського Євромайдану, і на ті, що стосувалися його політичної кар’єри.
Так, у першу чергу він заперечив, що активісти Євромайдану втрачають ентузіазм, через що акція протесту, по суті, згасає.
«Бувають різні настрої. Після 17 грудня люди шукали нових цілей. Безумовно, це – завдання лідерів і керівників громадських організацій – вибудувати план дій, який би озброїв людей, що виходять на Майдан… Крок за кроком, день за днем, є певні успіхи», – відказав він, наголосивши, що кроки мають бути ненасильницькими.
З твердженням, що лідери опозиції виявилися не готовими до народного повстання і не мали підготованого плану дій, хоча перед тим довго їздили по Україні і закликали її вставати, політик також не погодився.
«Неправда. За цей місяць ми притягнули до відповідальності тих, хто віддавав злочинні накази, ми витягнули політичних в’язнів, ми повернули Україні можливість вступати в Європу. Ми показали, що так собою управляти ми не дозволимо. Це мало за місяць? Ні», - сказав Порошенко, переводячи розмову на інші часові рамки.
Його бажання показати, що Євромайдан таки має важливі досягнення, – було помітним. Серед них нардеп назвав і те, що провокатори, які нападають на опозиціонерів, сьогодні вже не залишаються непокараними: «Ось вчора в Харкові Луценка облили зеленкою. Раніше, коли Власенка обливали, всі хіхікали і розходилися, нікого не затримували. Зараз міліція затримала тих, хто це зробив, бо інакше народ вчинив би самосуд».
Ще одне досягнення, за його словами – те, що саме завдяки акціям протесту в Україні Європа досі тримає свої двері відкритими для нашої держави.
«Це дає можливість в перспективі цю Угоду підписати… Хто її підпише? Буде воля у чинної влади її підписати – прошу дуже. Не буде – її все одно підпишуть в 2015 році», - запевнив він із традиційним вже переконанням у світлому майбутньому свого дітища. Про те, що саме він підготував і парафував Угоду про асоціацію, коли працював міністром економіки в першому уряді Азарова, Порошенко не забув нагадати. Як і наголосити, що роботу над цією Угодою уряд припинив тоді, коли його вже там не було.
«Ми її чітко підготували, вона вигідна для України. Це – єдина можливість модернізувати країну. Вона – не про гроші. Якщо країна така корумпована, як зараз, якщо все розкрадається, то скільки грошей не дай, їх вкрадуть. Тим більше, що ці гроші лягають на державний борг», - сказав він.
І одразу ж після цього, аби проілюструвати, про що йде мова, зробив реверанс в бік мера Львова Андрія Садового, який стояв поруч, і з яким він впродовж свого візиту до Львова багато і люб’язно спілкувався, й разом з яким приїхав на Левандівку в одному автомобілі: «ЄБРР інвестує у Львів? Так, бо він довіряє міському голові. В Україну інвестує? Ні, бо він не довіряє уряду. І тут не потрібно шукати якихось інших пояснень».
Категорично, і ба – навіть трохи різко, не погодився Петро Порошенко і з припущенням, що питання про асоціацію з ЄС нині вже насправді зовсім не є ключовим в акціях протесту, які відбуваються в Україні.
«Якщо ти вийдеш на Майдан і спитаєш в людей, чи є Угода про асоціацію ключовою, то хтось скаже, що так, хтось скаже, що ні. Але якщо ти спитаєш, чи хочуть вони, щоб країну модернізувати, щоб вона стала іншою, щоб не просто змінити людину в кріслі президента чи прем’єра, а країну змінили – кожен скаже «так», - відчеканив він.
Саме в цей момент люди, які зібралися послухати інтерв’ю, вперше і востаннє втрутились в розмову, аби погодитися з народним депутатом. І зауваження, що вони, як і більшість людей на Євромайданах, взагалі не читали Угоду про асоціацію і гадки не мають, що в ній написано, Петро Порошенко також рішуче відкинув: «Кожен має робити свою справу. Ті люди, яким народ довіряє, мають стверджувати: друзі, я читав і відповідально заявляю, що вона вигідна для вас, для України. Чому? Бо ми будемо мати іншу освіту, іншу охорону здоров’я, інші стандарти життя, інший рівень корупції. Коли ви так пояснюєте людям, вони в це вірять і щиро це підтримують».
І, звісно ж, не погодився з тим, що західні політики і дипломати зовсім не так активно реагують і втручаються в ситуацію в Україні, як у 2004 році.
«Я брав активну участь в 2004 році і беру активну участь зараз. На сьогодні тема України є темою №1 і в Європі, і в США. На останньому засіданні Ради Європейського Союзу першою темою була Україна – яким чином дати сигнал українському народу і натиснути на українську владу… Я думаю, що не в останню чергу українська влада після 11 грудня перестала застосовувати силу до людей на Майдані через дуже жорстку позицію США», - відповів Порошенко.
Коли ж мова зайшла про подальший план дій опозиції, нардеп сам нагадав про зростання своєї популярності, яке так відчувалося у Львові. «Я дуже дякую людям за те, що я маю високий рівень довіри. Я маю право це казати: друзі, потрібен єдиний кандидат. Я перший закликаю: жодних компромісів, ніякої боротьби за посади. Люди вийшли для того, щоб когось просунути в президенти», - пояснив Порошенко.
Звісно ж, тут не могло не виникнути запитання, чи не себе самого він бачить цим єдиним кандидатом. І, звісно ж, Петро Олексійович і тут відповів запереченням: «Я маю амбіції зробити зараз все можливе, щоб був єдиний кандидат. Я не називаю зараз його прізвища. Якщо прізвище цього кандидата не буде Порошенко, але він зможе перемогти, я буду щасливий… Я ніколи в житті не просився на жодну посаду. В цій країні я працюю Петром Порошенком. І роблю багато, повірте мені».
Втім, врешті це коротке інтерв’ю під новорічною ялинкою закінчилося все ж-таки не запереченням, а ствердженням. «Сьогодні мотивація людей на Сході і на Півдні, щоб підтримувати наш рух, одна – дістало. Ми далі так жити не можемо. Все, досить. Не годуйте нас байками. Ми далі з цим миритися не будемо. От і все. Ви зі мною згодні?», - запитав він. Згоду і схвалення з боку львів’ян Петро Порошенко отримав.
Після цього він тріумфально пройшов крізь живий коридор, який для нього утворили люди. І вже з авто попрощався з ними звуками клаксону – жестом, який також по-своєму наголосив на його нинішній популярності.
Данило Мокрик, ZAXID.NET