Жодна партія не відмовилася від бюджетних грошей, – голова НАЗК
Раніше про відмову від державного фінансування заявляла «Слуга народу»
Жодна політична партія України не зверталася до Національного агентства із запобігання корупції із заявою про відмову від державного фінансування. Про це заявив голова НАЗК Олександр Новіков в інтерв’ю «РБК-Україна» 21 квітня.
«Жодна партія до нас не зверталася», – сказав Новіков.
На запитання про те, чи технічно можливо зараз зупинити фінансування партій, глава НАЗК відповів, що до 21 квітня партії мали можливість відмовитися від фінансування тільки на всі п'ять років каденції Верховної ради. Водночас, з 21 квітня набув чинності закон, в якому йдеться, що партія може відмовитися від фінансування за квартал.
«До 21 квітня партіям можливо було відмовитися від фінансування тільки на усі п’ять років каденції Верховної Ради. З цього дня набув чинності закон, який говорить, що партія може відмовитись від фінансування за квартал», – сказав голова НАЗК.
Зазначимо, що у 2020 році, за даними НАЗК, державне фінансування на статутну діяльність отримують п’ять політичних партій – «Слуга Народу», «Опозиційна платформа – За життя», «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина», «Європейська солідарність», «Голос». На це у бюджеті передбачено понад 280 млн грн. З цих грошей понад 140,5 млн грн будуть виділені на «Слугу народу». «Опозиційна платформа – За життя» має отримати – 42,5 млн грн; «Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – 26,6 млн грн; «Європейська Солідарність» – 26,4 млн грн; «Голос» – 18,9 млн грн.
Крім цього, політичні партії «Європейська Солідарність» та «Голос» мають додатково отримати по 14,1 млн грн за дотримання гендерних квот при формуванні виборчих списків – кількість представників однієї статі серед обраних народних депутатів не перевищує двох третин від загальної кількості народних депутатів, обраних від політичної партії.
Зазначимо, що раніше політичні партії, які на виборах набрали понад 2% голосів виборців мали отримати державне фінансування у розмірі близько 565 млн грн. Однак, Верховна Рада 2 жовтня минулого року ухвалила низку змін до антикорупційного законодавства, якими відібрала державне фінансування в партій, які не пройшли до парламенту, і зменшивши фінансування для тих партій, які до парламенту пройшли.
Доповнено: Сьогодні, 23 квітня, заступниця фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук близько 16:00 повідомила, що глава партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко підписав листа про відмову від держфінансування політсили, який сьогодні було передано і зареєстровано в НАЗК. Кравчук зазначила, що партія відмовилася від фінансування на 3 та 4 квартали.
«Ми відмовилися від бюджетного фінансування до кінця 2020 року. Крапка! Голова партії «Слуга Народу» Олександр Корнієнко підписав відповідного листа, який сьогодні було передано і зареєстровано в НАЗК... Держфінансування партії на 2020 рік - приблизно 140 млн грн. Своїм листом до НАЗК ми відмовляємося від бюджетних грошей на 3 та 4 квартали, тобто 70 млн гривень, щоб спрямувати їх на боротьбу з коронавірусом», – написала парламентарка у своєму Facebook.
Вона запевнила, що кошти за 1 та 2 квартали також будуть передані на подолання Covid-19.
«Просто зробимо це в інший спосіб. Законодавство не дозволяє віддати їх напряму - оскільки благодійність не є статутною діяльністю партії. Тому ми профінансуємо громадські організації, які і займатимуться закупівлею медикаментів, медзасобів та обладнання для боротьби з вірусом... Партія детально звітуватиме про витрачені кошти», – додала нардеп.
Офіційних коментарів від НАЗК щодо правдивості слів Кравчук наразі не надходило.
Як інформував ZAXID.NET, наприкінці березня голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко заявив, що політсила відмовилася від держфінансування до кінця року.
Однак, вже на початку квітня стало відомо, що заява Корнієнка не відповідає дійсності, оскільки заява про відмову від бюджетних грошей не надходила в Національне агентство з питань запобігання корупції, в компетенції якого приймати рішення. Та й погодити таку відмову тільки на рік не дозволяв закон.