Золото партії
Фінансування з держбюджету отримають 11 партій. Щороку їм платитимуть 565,5 млн грн
1Якщо офіційні результати виборів підтвердять дані екзит-полу, то державне фінансування отримають 11 партій, які отримали понад 2% голосів на виборах до парламенту, які пройшли 21 липня. Таке фінансування партії отримуватимуть до наступних виборів.
Чому партії отримують гроші від держави?
Закон про фінансування політичних партій із державного бюджету («Щодо запобігання і протидії політичній корупції»), ухвалений у 2015 році, передбачає, що партії, які набрали на останніх виборах понад 2%, отримають державне фінансування на свою діяльність і повинні звітувати про використання цих коштів. Верховна Рада ухвалила цей закон для того, щоб Україна могла отримати безвізовий режим з Євросоюзом. Його мета – знизити фінансову залежність партій від олігархів.
Закон передбачає право політичних партій на бюджетне фінансування, якщо на останніх чергових чи позачергових виборах народних депутатів вони набрали не менше 2% голосів виборців. Схожа схема фінансування партій була запроваджена ще після минулих парламентських виборів, але державне фінансування отримали лише парламентські партії, тобто ті, яким вдалося подолати прохідний бар'єр у 5% – «Народний фронт», «Блок Петра Порошенка "Солідарність"» (тепер «Європейська солідарність»), «Об’єднання "Самопоміч"», «Опозиційний блок», «Радикальна партія Олега Ляшка» і «Батьківщина».
Рішення про надання партії держфінансування приймає Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК). При цьому партії мають право відмовитися від державного фінансування.
Як вираховується сума фінасування для кожної партії?
Сума, яку виділяють із держбюджету на фінансування партій, визначається за формулою: 2% мінімальної зарплати множиться на кількість виборців, які взяли участь у парламентських виборах. Але, згідно з іншим законом, прийнятим пізніше,при виплаті коштів застоссовують не 2% від мінімальної зарплати, а 2% від прожиткового мінімуму, тобто 38,5 грн, оскільки останній закон забороняє використовувати мінімальну зарплату при розрахунку будь-яких держвиплат. Таким чином, загальна сума складає близько 565,5 млн грн в рік. Більшу частину коштів розділяють між партіями пропорційно: хто більше голосів набрав, той більше грошей і отримає. Ще 10% розділяють між тими партіями, у яких на кожну трійку виборчого списку припадає мінімум одна жінка. Останнє стосується виключно партійного списку, мажоритарники до уваги не беруться.
Які партії отримають фінансування з держбюджету?
На отримання держкоштів претендують 11 партій – 5 парламентських і 6 позапарламентських.
Рух «Чесно», відштовхуючись від результатів опрацювання ЦВК 50% протоколів, порахував, що найменше отримають «Українська стратегія Гройсмана», ВО «Свобода» та «Партія Шарія». Усі вони можуть мати фінансування в розмірі приблизно 11,5-12,2 мільйона гривень. Найбільше держкоштів дістанеться партії «Слуга народу». Вона отримає приблизно 225,3 мільйона гривень.
Додаткове фінансування за гендерною квотою майже подвоює розмір держфінансування «Голосу». До базової суми близько 34 мільйонів додадуться ще понад 28 мільйонів. Суттєву надбавку одержить і «Європейська солідарність» – до базових майже 46 мільйонів партія отримає ще більш ніж 28 мільйонів за гендерною квотою.
До слова, явка на цьогорічних виборах стала найнижчою в історії України – проголосували 15,7 млн виборців.
PS: 2 жовтня Верховна Рада України ухвалила закон, який відбирає державне фінансування у партій, які не пройшли до парламенту, а також зменшує фінансування для тих партій, які до парламенту пройшли. При цьому в законі й надалі вказано, що партії отримуватимуть фінансування, прив’язане до мінімальної зарплати.