Журналісти поскаржилися в Генпрокуратуру на переслідування з боку БЮТ
Національна спілка журналістів звернулася до Генеральної прокуратури з вимогою зреагувати на інформацію про спроби народних депутатів України контролювати телефонні дзвінки журналістів, зокрема, тих, які пишуть про перебіг непублічних переговорів Блоку Юлії Тимошенко і Партії регіонів. Про це йдеться в поширеній НСЖУ заяві за підписом голови Спілки Ігоря Лубченка, - інформує УНІАН.
Зокрема, в заяві зазначено, що 5 червня, напередодні Дня журналіста, "Українська правда" поінформувала суспільство, що у БЮТ і Партії регіонів забили тривогу з приводу витоку інформації про деталі перемовин між цими політичними силами про створення широкої коаліції у парламенті. "…Джерела у БЮТ, - пише видання, - стверджують, що за ініціативою Андрія Кожем’якіна зроблені запити на роздруківку телефонних дзвінків журналістів, причетних до публікацій про деталі перемовин."
"Якщо це так, то пан Кожем’якін і досі не зрозумів ролі журналіста у суспільстві, - наголошується в заяві. - обов’язок журналіста не в тому, щоб розповідати своїй аудиторії, який народний депутат Андрій Кожем’якін білий і пухнастий, а його опоненти - геть брудні і замурзані, а в тому, щоб інформувати співгромадян, які проблеми, як обговорюються за зачиненими дверима, що збираються створити владоможці потай від народу.
Що - про ці перемовини не знали? Та про них не говорив лише лінивий! А для журналіста важливо з’ясувати їхню суть і донести її людям.
Тому нас вкрай стривожило прагнення пана депутата проконтролювати дзвінки журналістів.
А зрештою - за яким правом? Який Закон України дозволяє робити це?
Тому я звертаюся до Генерального прокурора Олександра Медведька з закликом здійснити перевірку цього сигналу, і якщо він підтвердиться, зробити необхідне подання до Верховної Ради, а якщо якісь оператори спробують виконати депутатську примху, то притягти їх до відповідальності".
НСЖУ також занепокоєна майбутнім української журналістики з огляду на той проект змін Конституції, який з`явився в пресі.
“Ще не створена коаліція "порадувала" нас підготовленим проектом змін до Конституції України, - йдеться в заяві. - Є серед них і така новація: пропонується доповнити Основний закон статтею 34-1, де поряд з декларацією про гарантування державою свободи діяльності ЗМІ вигулькнув такий пасаж: "використання засобів масової інформації для дезінформації суспільства та в антиконституційних цілях не допускається та карається згідно з законом. Засоби масової інформації, які поширюють таку інформацію, за рішенням суду позбавляються ліцензії (дозволу, свідоцтва) без права поновлення" .
Якщо ця норма з’явиться у Конституції, то можна вже сьогодні спрогнозувати, скільки чиновників і скоробагатьків кинуться після кожної критичної публікації чи передачі до суду з вимогою закрити газету, журнал, теле- або радіокомпанію "за дезінформацію суспільства"
Сподіваюся, ухвалюватимуть поправки до Конституції не галопом. Але вже сьогодні ми, журналісти, хочемо почути від лідерів - Юлії Тимошенко і Віктора Януковича, як вони оцінюють прагнення депутата Кожем’якіна розкрити джерела інформації журналістів, а головне - яку державу Україну - демократичну чи тоталітарну - збирається будувати широка коаліція.
Чесна відповідь коаліціянтів на це запитання, підкріплена конкретними, прозорими діями щодо гарантування свободи слова, визначить позицію журналістів, та, переконаний, і усієї громадськості у непростій проблемі трансформування нашого суспільства,” - підсумовує голова НСЖУ.