Зміна дати Різдва в Україні призведе до зміни дат інших свят, – глава УГКЦ
Святослав Шевчук наголосив, що на новий календар мають одночасно перейти всі українські церкви
Ймовірна зміна церковного календаря в Україні потягне за собою зміни дат громадянських та державних свят, таких як Водохреща, день св. Миколая чи День захисника України, заявив предстоятель Української греко-католицької церкви (УГКЦ), верховний архієпископ Києво-Галицький Святослав (Шевчук).
Як сказав він в ефірі «Радіо Свобода», крім Різдва, йдеться, зокрема, про День захисника України, що нині відзначається 14 жовтня – в день християнського свята Покрови Богородиці за юліанським календарем; саме цей день традиційно сприймався як день українського козацтва, а також як символічний день заснування Української повстанської армії. В разі переходу на григоріанський чи новоюліанський календар свято Покрови буде 1 жовтня.
Також зміняться дати низки традиційних свят, що прив’язані до церковних, але не є вихідними: Водохреща (з 19 на 6 січня), святого Миколая (з 19 на 6 грудня) тощо.
Говорячи про ймовірний перехід, зокрема, на святкування Різдва 25 грудня, глава УГКЦ наголосив: «Очевидно, питання святкування Різдва – це не є питання дати. Це є питання переживання певної події, переживання Божої присутності між нами. Мусимо шукати шляхів переходу на григоріанський календар. Хоча, коли будемо це робити, знову ж таки мусимо усвідомлювати, що ми мусимо перейти разом, щоб цей перехід, ця зміна календаря не зруйнувала внутрішньої єдності жодної з церков. Не йдеться про зміну дати Різдва, йдеться про зміну цілого календаря».
Він також нагадав, що вже й нині частина громад УГКЦ за межами України користується григоріанським календарем як своїм церковним.
Як додав глава УГКЦ, справа церковного календаря – це «лише дисциплінарні питання, які встановлені перш за все церковною владою».
«І, оскільки вони не належать до суті християнської віри, яка є незмінною, коли йдеться про дати, про календарі, їх можна міняти. І це повинно служити для якоїсь цілі», – наголосив Святослав Шевчук.
Нагадаємо, що увесь світ живе за григоріанським календарем, але деякі церкви відзначають християнські свята, керуючись старим – юліанським календарем. Серед таких країн є й Україна. Загалом християнські свята за григоріанським календарем відзначають понад 90% усіх християн.