Звернення Українського центру Міжнародного ПЕН-клубу
з приводу масових порушень прав людини і безкарних нападів репресивного апарату влади в Україні на громадських активістів, журналістів і письменників у Києві
7 грудня 2013 року
Цим зверненням ми вже не сподіваємося зупинити чинну українську владу в її наступі на демократичні права громадян, зокрема, громадських активістів і журналістів. Влада, яка устами Президента обіцяла «почути кожного», глуха до багатомільйонного протесту українців по всій країні.
Ось чому ми передусім сподіваємося, що наш голос почує світова спільнота, в тому числі колеги з міжнародного ПЕН, й долучиться до мобілізації всіх людей доброї волі для захисту прав людини і основних свобод в Україні.
Внаслідок очевидного перевищення владних повноважень і брутальної атаки спеціальних сил поліції на беззахисних мирних протестувальників на Євромайдані у ніч проти 30 листопада, а відтак сутичок на Банковій під адміністрацією Президента 1 грудня постраждали сотні громадських активістів, а також понад 40 українських і закордонних журналістів, яких було важко побито у момент виконання службових обов’язків. Посвідчення та камери не лише не зупиняли карателів, а навпаки – викликали в них іще більшу лють.
Не менш жорстоко службовці поліції розправилися з письменниками і випадковими перехожими, які намагалися сховатися в приміщенні Спілки письменників України в околицях урядового кварталу. Станом на сьогодні прізвища постраждалих відомі, їхні розповіді зафіксовані, більшості з них надано медичну допомогу, хоч міра жорстокості бійців спецзагону «Беркут» продовжує вражати уяву. Величезну стурбованість викликає також поява в Україні групи зниклих без вісти громадських активістів, що подібно до практики найжорстокіших тоталітарних режимів, так званих «насильницьких зникнень».
Мета каральних акцій полягала не лише в залякуванні мітингувальників і журналістів, а й у спробі переконати світову спільноту, що Україну з її варварськими порядками приймати в Європу не слід.
Замість бодай якихось кроків у напрямку врегулювання ситуації та покарання винних, владне угруповання президента Януковича продовжило переслідування журналістів, нині принаймні два з них, журналіст інформаційного ресурсу «Дорожний контроль» Андрій Дзиндза та дніпропетровський журналіст Валерій Гарагуц, ув’язнені несправедливим судом на два місяці за абсурдною статтею, за якою їм загрожує тривале позбавлення волі – від 5 до 8 років.
Чинна влада відмовляється дослухатися до вимог мітингувальників та блокує будь-які легітимні способи домогтися своїх прав і притягнути винних до відповідальності. Чутки про угоду між президентами Володимиром Путіним і Віктором Януковичем щодо приєднання України до Митного союзу в обмін на фінансову підтримку з боку Росії ще більше заганяють українське суспільство у безвихідь.
Ми закликаємо світову спільноту серйозно поставитися до загроз, які йдуть сьогодні від репресивних влад в Україні та Росії. Безпека у світі стає недосяжною, якщо диктатори та їхні поплічники попирають цінності. Ефективною відповіддю на ці загрози серед іншого є дипломатичний і моральний тиск на режими президентів Путіна та Януковича, підтримка адресних санкцій проти порушників прав людини в Україні, солідарність із громадянським суспільством у нашому мирному протесті.
Мирослав Маринович,
президент Українського ПЕН-центру