Анонімний меценат подарував львівському музею унікальні артефакти ОУН та УПА

Благодійник купив шаблони для виготовлення повстанських листівок на аукціоні

Анонімний меценат подарував львівському музею унікальні артефакти ОУН та УПА
фото Гал-Інфо
Меценат подарував Національному музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» повстанські дереворити та агітки

Анонімний меценат подарував Національному музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» у Львові повстанські дереворити – гравюри на дошці з дерева, які слугували шаблоном для створення листівок пропагандистського характеру та агітки, повідомляє 13 червня «Гал-Інфо».

Експонати підприємець викупив на аукціоні з продажу антикваріату Violity та вирішив передати їх в музей, аби законсервувати та зберегти для нащадків.

У коментарі ZAXID.NET директор Національного музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Руслан Забілий, відмовився назвати ім’я мецената. За його словами, інформацію він не озвучує, бо не мав домовленостей про розголошення особистих даних з підприємцем-благодійником. Директор також переконує, що попри те, що подаровані експонати потребують реставрації, вони є доволі цінними.

«Ці всі артефакти, очевидно, були у вологому середовищі, можливо у бідоні. Вони висохли, покоробились, десь розширились та не є цілісними, але вони є доволі цінними. Насправді таких речей майже не збереглося, тим більше у музейних колекціях», - розповів Руслан Забілий.

На фрагментах дереворитів збереглися повстанські гасла УПА та ОУН, які закликають до боротьби з радянським окупаційним режимом. На агітках добре видно надписи: «Смерть Сталіну і його зграї», «Ганьба тим, які добровільно підуть до виборів», «Не підемо голосувати за тюрми та заслання, за визиск та грабунок, за колгоспи, нужду і голод».

Наразі дереворити та агітки планують відреставрувати та законсервувати

Працівники не можуть також точно назвати дату виготовлення таких артефактів, оскільки бракує відповідних супровідних документів.

«Можливо, це друга половина 40-х років. Складно сказати, бо контекст знахідки втрачений через роботу «чорних археологів». Можливо інші документи, які були в архівах вказали б нам на датування. На жаль, конкретики ми не маємо. Можна лише стверджувати, що це дуже цінний артефакт. Як правило, трапляються лише документи зроблені з допомогою дереворитів, але я не пригадую щоб траплялися самі дереворити», - розповів зберігач фондів музею-меморіалу «Тюрма на Лонцького» Віктор Сеницький.

У музеї не можуть назвати точної вартості таких експонатів. Сам же підприємець, який подарував артефакти, їхньої ціни також не озвучував.

«Будь-які подібні експонати є для нас важливими з точки зору їхньої інформативності, з точки зору їхньої культурної цінності, музейної цінності. Тому ми навіть не думаємо над тим, скільки це може коштувати. Для нас це не важливо. Для нас важливо, і ми дуже раді, що є такі люди, які знаходять такі речі, є свідомими громадянами та передають їх в музей, за рахунок власного кошту викуповуючи їх. Адже вони розуміють, що важливо зберегти це для історії, для майбутніх поколінь», - додав Руслан Забілий.

Наразі, за словами директора музею, подаровані артефакти планують відреставрувати. Таким чином побачити дереворити та агітки відвідувачі поки не можуть. Директор каже, що на відновлення можуть витрати більше місяця і тільки після цього вирішать, як і де виставити нові експонати.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук