Більшість українців мало знає про податки, але хоче їхнього зниження
Лише 18% українців обізнані у тому, скільки в Україні податків
Більшість українців не розуміє, яким чином формується бюджет, яка в країні система оподаткування і скільки в Україні податків. Про це свідчать результати соцопитування, проведеного дослідниками Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) на замовлення неурядової організації «CASE-Україна».
Згідно з оприлюдненими даними, понад 56% українців хочуть платити нижчі податки і самостійно розпоряджатися своїми доходами, щоб оплачувати послуги державних і приватних установ (шкіл, університетів, лікарень тощо). Здебільшого це громадяни у віці 30-39 років, що мають переважно середній та високий дохід.
Близько 20% опитаних – здебільшого це військовослужбовці і поліціянти – готові платити більше податків, але водночас безкоштовно отримувати державні послуги.
У висновку КМІС такі результати пояснили тим, що радянська хибна система низьких зарплат нині обернулася чималими проблемами і вже не працює. А у людей є колосальна недовіра до державних інституцій і сумніви у раціональному використанні бюджетних коштів.
«Більшість українців поняття не мають, за який рахунок складається бюджет, яка в країні система оподаткування, і лише 18% знають, скільки в Україні податків», – йдеться у повідомленні на сторінці «CASE-Україна» в Facebook.
Найпоширенішою відповіддю на запитання про податки було «важко сказати», що, на думку фахівців, свідчить про брак знань в цій галузі.
«Йдеться про тотальну необізнаність населення у податковому плані. 18% респондентів вважають, що, купуючи товар, ми платимо 0% податку – тобто, вони не знають, що в ціну будь-якого товару закладено вартість ПДВ. І для більшості те, що ми платимо податки – це така абстрактна мантра. Тому потрібно проводити просвітницьку роботу, щоб підвищити податкову грамотність населення», – повідомив виконавчий директор «CASE-Україна» Дмитро Боярчук.
Натомість позитивна тенденція у тому, що дедалі більше молодих людей починає добре орієнтуватися у фіскальній системі країни.
Опитування на замовлення «CASE-Україна» проводили в межах всеукраїнського дослідження «Думки й погляди населення України», польовий етап тривав з 24 до 31 травня 2020 року. Вибірка становить 2000 для дорослого населення 18+, що постійно проживає на території України.
CASE Україна – незалежна неприбуткова громадська організація, яка проводить економічні дослідження, аналіз та прогнозування макроекономічної політики. Основними замовниками досліджень є Європейська комісія, UNDP, USAID, Міністерство закордонних справ Польщі, Світовий банк, а також приватний сектор.
Слід зазначити, що в Україні працює пропорційна система оподаткування, коли ставки податків не збільшуються зі зростанням доходу. Загалом українці сплачують прямі та непрямі податки. Перші стягують безпосередньо з доходу, а другі – встановлюють у формі надбавки до ціни чи тарифу.
До прямих належать податок на доходи фізичних осіб (ставка – 18%) і військовий збір (1,5%). Їх стягують з зарплати. Юридичні особи сплачують податок на прибуток (18%).
До непрямих належать ПДВ (ставка – 20%), акцизи (ставка залежить від виду товару), імпортне мито (ставка також залежить від виду товару).
Єдиний соціальний внесок у розмірі 22% сплачує роботодавець. Ці кошти надходять не до бюджету, а до Пенсійного фонду. Формально ЄСВ – це не податок, а внесок.
Окрім загальнодержавних є ще місцеві податки (плата за землю, податок на нерухомість, туристичний збір, транспортний податок, збір за місця для паркування транспортних засобів, а також єдиний податок, який сплачують підприємці).