Більшість жителів не відчують прямих змін від укрупнення районів
Інші блоги автора
- На що мають іти податки військових? На оборону і на потреби громад! 19 вер 2023, 15:46
- Постраждалі на Яворівському полігоні мають отримувати грошові компенсації та пільги 4 трав 2023, 16:52
- Це нацбезпека, а не релігія чи свобода слова 2 груд 2022, 18:35
Реформа децентралізації повільно переходить на новий етап – створення субрегіонального рівня. ОТГ будуть об’єднувати у нові структури, значно більші від існуючих районів. Імовірно, нова адміністративно-територіальна структура отримає назву «повіт». Чим нові повіти будуть відрізнятися від нинішніх районів і чи вплинуть зміни на пересічних мешканців – пропоную розібратися разом.
Адміністративно-територіальна реформа передбачає три рівні організації: базовий – ОТГ (об’єднання сіл і міст в громади, наприклад, Яворівську ОТГ та Новояворівську ОТГ), субрегіональний – об’єднання ОТГ в повіти, регіональний – об’єднання повітів в області. Слово «повіт» поки не закріплено юридично, але для зручності буду вживати саме його.
Днями відбулася онлайн нарада, під час якої профільне міністерство, представники обласних адміністрацій та народні депутати вперше обговорили творення субрегіонального рівня. У міністерстві наполягають, щоб замість теперішніх районів в областях було не більше 5 повітів. До слова, Львівщина має 20 районів.
Які принципи створення «повіту»?
Географічно цілісна територія. Одна ОТГ не може належати одночасно до кількох повітів, а територію повіту не може розділяти інший.
Мінімальне населення – 150 тисяч. Реформа передбачає укрупнення територій та оптимізацію органів державної влади, звідси випливає обмеження.
Центр повіту – місто з населенням понад 50 тисяч. У центрі повіту будуть працювати територіальні центри органів державної влади, а велика кількість населення передбачається, щоб була наявність кадрів для них.
Радіус повіту – до 60 км. Так мешканці найвіддаленіших населених пунктів зможуть дістатися центру протягом години їзди.
Центром повіту не можуть бути міста, які розташовані в 30-ти кілометровій зоні від обласного центру.
Для чого створюють повіти?
За попередньою інформацією, у повітів не буде свої рад та бюджету. Вони потрібні для ефективної роботи місцевих представництв органів державної влади – прокуратури, судів, поліції, виконавчої служби і т.д. З’явиться ПРЕФЕКТУРА, яка буде наглядати за дотриманням законності у повітах.
Як є зараз. СБУ з центром у Жовкві обслуговує Жовківський, Яворівський, Городоцький та Мостиський райони. Нацполіція з центром у Яворові обслуговує Городоцький і Яворівський райони. У кожному районі є власна райдержадміністрація.
Як буде після реформи. Наприклад, імовірний Самбірський повіт з центром у місті Самбір, об’єднає більшість територій нинішніх Самбірського, Старосамбірського, Турківського районів. І в Самборі буде центральне відділення СБУ, поліції, прокуратури та інших служб. Райадміністрацій не буде, працюватиме єдина префектура у Самборі.
Що зміниться для пересічного українця?
Більшість жителів не відчують прямих змін на собі, адже майже усі адміністративні послуги вони будуть отримувати в центрі своєї ОТГ. З непрямих плюсів – зменшиться кількість місцевих чиновників, яких мешканці утримують з своїх кишень за рахунок податків.
Які загрози укрупнення?
В Уряді планують створити мінімальну кількість повітів і в погоні за «мінімальністю» інколи втрачається здоровий глузд. Я маю на увазі величезний Львівський повіт, який крім міста Львова має об’єднати Яворівський, Жовківський, Пустомитівський, Городоцький, Кам’янка-Бузький, частину Перемишлянського районів.
Таке грандіозне укрупнення недоцільне, адже віддалені від Львова Яворівська, Новояворівська, Мостиська та Шегинська ОТГ стануть периферією повіту. Крім того, відстань від населених пунктів цих ОТГ до Львова часто перевищує 60 км.
У мене є пропозиція – створити з цих громад окремий повіт. Але я усвідомлюю, що такий підхід суперечить кільком принципам формування повітів. Тому ми будемо працювати над тим, щоб переконати міністерство і експертів у необхідності окремого повіту для цих громад, і шукатимемо шляхів для забезпечення його нормального функціонування. До кожної справи потрібно підходити зі здоровим глуздом!