Через глобальне потепління агрокліматичні зони України посунулись на 200 км

Найбільших змін зазнала зона Полісся

Кліматичні зони в Україні поступово мігрують на північ

Зі зміною середньорічної температури і кількості накопиченого тепла агрокліматичні зони України зазнали кардинальних змін, значно посунувшись на північ. Про це повідомляє сайт аграрних новин Landlord.

В Україні є три традиційні агрокліматичні зони – степ, лісостеп та полісся. Таку класифікацію запровадили на підставі балансу кількості опадів до кількості накопиченого тепла. Нині ж, зі зміною середньорічної температури і кількості накопиченого тепла, ці агрокліматичні зони змінили межі.

Згідно з даними синоптиків, зони поступово рухаються на північ. Підвищення температури на 1°С зсуває межу агрокліматичних зон десь на 100 км на північ. Але за останні роки температура зросла на цілих 2°С, тож межа їхня перемістилась на 200 км.

https://zaxid.net/resources/photos/news/500_DIR/201903/1476891_1767771.jpg?201903051300

Агрокліматична мапа до впливу глобального потепління. Жовтим виділено степову зону, помаранчевим – лісостепову, фіолетовим – Полісся

Мапа після впливу змін

Мапа після впливу змін. Інфографіка Landlord (натисніть для збільшення)

«Весни будуть «маленькими». І це вже відбувається, хоч і повільно. Не обов’язково щороку і всюди, але відбувається. Це дуже-дуже повільний, але невідворотній процес», — зауважив швейцарський клiматолог, генеральний директор сервісу прогнозу погоди Meteoblue Карл Гутброд.

Проте це не означає, що в українських широтах скоро ростимуть пальми, оливкові дерева чи кактуси. Однак умови для культивування звичних українцям культур значно погіршаться.

За словами начальника відділу агрометеорології Укргідрометцентру Тетяни Адаменко, зі зміною клімату поступово зникає зона Полісся, себто зона північних районів країни. Наразі ця зона теплішає навіть швидше за Південь.

«30 років тому на Херсонщині кількість посушливих днів становила 30-40 на рік, сьогодні — 60-70. На Львівщині плюс 30°С колись взагалі було дивним. А наразі таких днів — 10-20 за літо. Це досить значні підвищення. Через них починаються незворотні зміни клімату», — зауважила Тетяна Адаменко.

Від зміни погоди в Україні страждають навіть, здавалося б, стійкі до посухи та спеки кукурудза та соняшник. А традиційні для регіону пшениця чи ячмінь дають дуже погані врожаї.

Надалі, згідно з прогнозом швейцарського кліматолога Гутброда, українські поля страждатимуть від посух, які подекуди триватимуть впродовж кількох тижнів. Докучатимуть фермерам і стихії, зокрема – град.

Як інформував ZAXID.NET, згідно зі спостереженнями метеорологів, найбільше потепління останнім часом спостерігається в Київській, Чернігівській, Сумській та Житомирській областях. Найменше це торкнулося Закарпаття.

До слова, як кліматичні зміни впливають на Україну можна дізнатись зі статті «То в жар, то в дощ».

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук