«Чорні копачі» руйнують археологічні пам’ятки на Львівщині, - історики
Так звані «чорні копачі» руйнують пам’ятки археології та займаються плюндруванням могил та поховань на Львівщині, - наголосили 19 квітня на прес-конференції кандидати історичних наук археолог Тарас Милян та заступник директора КП ЛОР «Доля» Ярослав Онищук. При цьому річні обороти на ринку їхніх знахідок іноді становлять мільйони доларів.
«Чорна археологія» - це явище новітнього часу, і вона спрямована на пограбування пам’яток національної культурної спадщини з метою власної наживи, а також приватного колекціонування… Якщо говорити про військову археологію, то ми маємо надзвичайно жахливі випадки. Мова не йде про колекціонування якихось гільз чи збирання клейм на гільзах – тут мова йде про плюндрування могил, поховань періоду Першої Світової війни і Другої Світової війни, незаконні розкопки місць боїв УПА, криївок…», - розповів Ярослав Онищук.
Онищук наголосив на випадку 2008 року, коли вночі хтось підкинув на цвинтар воїнів дивізії «Галичина» останки загиблих у декількох пакетах, а також фото знайдених поруч із кістками дивізійних жетонів. Також присутній на прес-конференції депутат Львівської обласної ради від НРУ Святослав Шеремета наголосив, що через такі розкопки «чорні археологи» нерідко позбавляють людей можливості дізнатися, де й коли загинули їхні родичі.
Натомість археолог Тарас Милян розповів, що на Львівщині «чорні археологи» знаходять чимало прикрас та монет з часів Римської імперії, а також металеві вироби з часів Київської Русі. Вирвані з контексту, ці знахідки втрачають цінність для істориків, і таким чином «чорні копачі» позбавляють суспільство контакту із своєю давньою історією, зазначив він.. «Цей ринок також є досить коштовним, і оберти його сягають мільйонів – зовсім не українських гривень», - наголоси Милян.
Водночас учасники прес-конференції наголосили на тому, що українське законодавство не передбачає достатніх заходів для боротьби з «чорною археологією». Так, Ярослав Онищук повідомив, що спійманий на місці несанкціонованих розкопок пошуковець може відбутися 590 грн адміністративного штрафу.
Як інформував ZAXID.NET , на прес-конференції депутат Львівської обласної ради Святослав Шеремета також повідомив, що вже на наступній сесії облрада може створити тимчасову контролюючу комісію, яка розробить рекомендації щодо змін до законодавства щодо боротьби із «чорною археологією» і спрямує їх до керівництва держави.