«Давай, роздягайся, будеш богатирів обслуговувати»

Полковника ЗСУ звинуватили у домаганнях і знущаннях над солдатами

Лейтенантка Валерія Сікал звинуватила командира у примусі до сексу

Лейтенантка Збройних сил України на Хмельниччині звинуватила командира військової частини у сексуальних домаганнях. Жінка заявила про погрози та зловживання владою, однак її заяву про злочин з боку керівника у поліції Хмельницького відмовились розглядати, тож дівчині довелося їхати на рідну Вінниччину і подавати заяву там.

24-річна лейтенантка строкової служби Валерія Сікал після закінчення військової кафедри Сумсь­ко­го дер­жавно­го університету потрапила на службу до військо­вої час­ти­ні А1358 (47-й арсенал збергання боєприпасів), що розташована у се­лі Цві­то­ха Сла­вутсь­ко­го району Хмельницької області. Жінка отримала посаду інженерки відділення технічного контролю. За словами молодої випускниці, командир частини, полковник Віктор Іванів проявляв до неї неабиякий інтерес, щойно вона з’явилася в частині. Згодом, протягом 2018 року декілька разів схиляв її до сексу із ним чи з іншими чоловіками, яких потрібно було «розважити та задобрити».

Полковник викликав жінку до себе в кабінет, на прохідну частини та в інші місця, де вимагав вступити з ним у статевий зв'язок. Як розповіла Валерія Сікал правозахисникам з «Центру інформації про права людини», уперше Іванів запропонував їй вступити в інтимний зв'язок у лісовій хатинці.

«Як будеш зі мною доброю, то буде все в тебе добре, а як ні, то я тобі покажу гірші сторони армії», – з такими словами, як стверджує Сікал, звернувся до неї полковник Віктор Іванів.

Оскільки жінка не погоджувалася на сексуальні стосунки, то командир, за її словами, створював їй постійні перешкоди під час служби, відмовляв у відпустках та не дозволив рекомендовану лікарем госпіталізацію під час хвороби.

«Він наказував, що «ти маєш вступити зі мною в сексуальний зв'язок, і тоді буде у тебе в службі все добре, все класно, без проблем. Якщо цього не зробиш, то я тобі покажу всі «прєлєсті» армії». Під час розмови він хапає мене за руки, гладить по нозі, обіймає, притискає до себе чи до стіни. Постійно змушує до контакту. Я, як тільки можу, тікаю від нього, стараюся уникнути», – розповідала Валерія Сікал в інтерв’ю вінницькому сайту «20 хвилин».

Одного разу, коли Валерія була на нічному чергуванні, Іванів зайшов до кімнати відпочинку зі своїм першим заступником і такою фразою: «давай, роздягайся, лягай, будеш богатирів обслуговувати». За словами військової, після відмови полковник змусив її виконувати важку роботу, що завдало шкоди її здоров’ю. Зокрема, вона власноруч переносила тяжкі боєприпаси і пошкодила спину. Командир не відпустив її у відпустку за станом здоров’я і наказав повертатися з госпіталю в частину й сидіти в санчастині.

Наприкінці 2018 року Валерія Сікал одружилась з ветераном АТО і відмовилась виходити на службу.

«Щодо мене триває посадове розслідування про самовільне залишення частини, але є рішення лікарської комісії про те, що я після операції потребую відпустки на термін 30 календарних днів», – розповіла Сікал.

Факти, які свідчать про домагання, жінка виклала у скарзі до Хмельницького зонального відділу Військової служби правопорядку. Також вона спробувала заявити на командира ВЧ А1358 до поліції у Хмельницькому. Але там, каже, з неї тільки посміялися, пише сайт «20 хвилин». Тому жінка разом зі своїм чоловіком приїхала писати заяву до Вінницької області. Вона родом з Томашполя, тож стала добиватися відкриття провадження у своєму обласному центрі. У заяві вона вказала, що командир «використовував службове становище, наказами і діями принижував честь і гідність її, як офіцера Збройних Сил України».

21 грудня Головне управління Нацполіції у Вінницькій області порушило кримінальне провадження про домагання на роботі за статтею 154 ККУ – примушування до вступу в статевий зв'язок. Згодом матеріали провадження під контролем військової прокуратури передали до Головного управління Нацполіції у Хмельницькій області згідно із підслідністю.

Після того, як скандал набув розголосу, командир військової частини А1358 Віктор Іванів заперечив обвинувачення Валерії Сікал у сексуальних домаганнях. «Це все її фантазії. Я не міг її домагатися, адже в неї є безпосередній керівник і все наше спілкування йде через нього. Зокрема, всі накази», – сказав полковник.

За його словами, звинувачення військової пов’язані з тим, що вона хотіла піти в кількаденну відпустку на своє весілля, що було призначене на 19 грудня, а він її не міг відпустити через оголошений у цей період воєнний стан.

«У мене ніхто не йшов у цей час у відпустки – ні солдати, ні офіцери. Тільки дві жінки в декретних відпустках перебували. Декретну чи у зв’язку з вагітністю відпустку я б дав їй», – наголосив Іванів у коментарі «Центру про права людини».

Віктор Іванів

Командир частини А1358 полковник Віктор Іванів (фото з відкритих джерел)

Він додав, що пропонував Валерії та її чоловіку швидко без церемонії розписатися поблизу частини в селі Цвітоха, а після закінчення воєнного стану взяти повноцінну відпустку.

«Але вона хотіла весілля у Вінниці, казала, що в неї гості запрошені. А коли я відмовив, пообіцяла, що в мене будуть проблеми і вона буде скаржитися на мене», – розповів командир.

Він підтвердив, що служба правопорядку вже почала перевірку за заявою Валерії, але впевнений, що розслідування доведе його невинуватість. Також він запросив журналістів приїхати і на місці подивитися на ті документи, які свідчать про його правоту. Зокрема, підтверджують, що його зауваження до роботи Валерії мали підстави.

Однак скандал із Валерією Сікал виявився не першим, у який втягнутий полковник Віктор Іванів. Його також підозрюють і у знущаннях над солдатами.

Колишній заступник командира частини з морально-психологічного забезпечення Віктор Міщук, який працював у частині впродовж 2013–2018 років, заявив правозахисникам, що Іванів змушував службовців частини промивати шлунок воякам, які нібито вживали алкоголь. При цьому процедуру він наказував знімати на відео, а потім шантажував хлопців цими записами.

«Всіх військовослужбовців, яких він підозрював у вживанні спиртних напоїв, він відправляв в санітарну частину і наказом начальника медичної служби робили їм клізми. Крім того, не тільки ті хто був під підозрою, але і друзям цієї людини робили клізми. Просто так, для профілактики. Він змушував інших військовослужбовців знімати на відео це. Частиною гуляє багато цього відео, а потім шантажував військових, щоб вони служили. Він шантажував. Я свідком не був, але солдати скаржилися», – розповів військовий.

Солдати, які проходили через непотрібні медичні процедури, не скаржились на дії командира, а тому розслідування інцидентів не проводили, допоки один з них не виклав відео в мережу.

«Тоді військова служба правопорядку провела опитування і виявила, що він це проводив (наказував робити клізми). У реєстрі досудових розслідувань було зареєстровано виробництво за статтею 406 КК (перевищення повноважень службовою особою). Після того, як він це дізнався, він почав шантажувати і чинити моральний тиск на військовослужбовців, які були свідками. Наприклад тиснув на медсестру, яка проводила клізми, щоб вона відмовилася від свідчень. Щоб він уникнув покарання», – розповів Міщук.

Він додав, що на ім'я командирів Іваніва подали лист з пропозицією скликати атестаційну комісію, яка мала б оцінити його дії, проте ніякої реакції після цього не було. «Справу зам'яли. А кримінальна справа, я так розумію, висить в повітрі», – повідомив колишній заступник командира частини.

Віктор Міщук також заявив, що командир частини заставляв старшину два тижні носити на плечах вогнегасник, бо на території роти знайшли недопалки. І що два офіцери повинні були за наказом полковника не знімати впродовж тижня каски, щоб «мізки варилися».

Наразі у військовій частині відмовляються від спілкування із пресою і правозахисниками, пославшись на посадову інструкцію, згідно з якою інтерв'ю або пояснення їм доволено тільки після узгодження із оперативним командуванням. Сам Іванів пішов у відпустку.

Валерії Сікал нині залишилось кілька місяців до завершення строкової служби. Раніше жінка планувала залишитися на службі і підписати контракт зі Збройними силами України, проте чи змінились ці плани через скандал — наразі невідомо.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук