До Львова привезли виставу одного з найкращих режисерів Європи
«Борис Годунов» Еймунтаса Някрошюса покажуть з нагоди 100-річчя заньківчан
116 березня у Національному академічному українському драматичному театрі імені Марії Заньковецької Національний театр Литви покаже виставу знаменитого режисера Еймунтаса Някрошюса «Борис Годунов» за однойменною п’єсою Олександра Пушкіна. У такий спосіб гості привітають заньківчан та їх глядачів із 100-річчям.
Вистава йтиме литовською мовою із синхронним перекладом. Для того, аби отримати радіогід, потрібно мати документ, який засвідчує особу.
Еймунтас Някрошюс є, без сумніву, режисером світової слави. Він працював спочатку у Каунаському драматичному театрі, у вільнюському Молодіжному театрі, а у 1998 році створив власний театр «Мено Фортас». Він ставить вистави по всій Європі, і не лише у драматичному театрі. Він працює і на великих оперних сценах, таких як Ла Скала.
Е. Някрошус: «Коли вдається щось зробити - це така катапульта для розширення душі...»
Традиційно над сценографією до вистав працюють дружина режисера Надія Гультяєва та його син Маріус Някрошюс. Саме він є сценографом і «Бориса Годунова».
Някрошус створив самобутній, не схожий ні на кого театр, театр метафори, в якому обходиться мінімумом тексту. Головні ролі у його виставах відіграють оформлення, світлорежисура, музика, пластичне рішення. «Я завжди ставлю одне й те саме, тільки слова різні», - говорить він. З появою Някрошюса литовський метафоричний театр визнаний класикою світового театру.
Е. Някрошус: «У театрі ніколи всім не догодиш. А якщо раптом догодив - шукай проблему»
Драму «Борис Годунов» Пушкін написав під час заслання у Михайлівському. Борис Годунов у трактуванні Някрошуса нагадує скоріше героїв Шекспіра. Литовську постановку «Бориса Годунова» називають однією з найкращих робіт режисера, який показав її у бугутьох країнах світу. Критики назвали трактуваня літературного матеріалу шокуючим насамперед через паралелі із сучасністю.
Виконавець ролі Лжедимитрія Маріус Репшіс розповів: «Някрошус творить дуже складний театр, але це дуже добра і особлива вистава. Я вважаю, що ця вистава є дуже актуальною для України і мені цікаво, як ви сприматимете її».
Репетиції тривали довго, 8 місяців. «У Някрошуса такий метод, він обдумує кожну деталь, а тоді дозволяє акторам імпровізувати. Робота над виставою була дуже цікавою та дуже змістовною. Някрошус ставить багато запитань, але не дає відповідей. Він залишає глядачеві можливість для власних інтерпретацій. Його театр, Екзестенційний театр Някрошуса полягає у використання простих речей», - говорить актор.
Е. Някрошус: «Не люблю театр, який йде поруч зі мною. Такий, де мені все зрозуміло»
До слова, актор Маріус Репшіс перші роки свого життя прожив у Києві. «Цілком можливо, що якби не аварія на Чорнобильській АС, я грав би не у Литві, а у вашому театрі», - підсумував він розмову.
У матеріалі використано цитати з інтерв'ю Еймунтаса Някрошюса різних років. Фото з вистави «Борис Годунов»: Литовський національний театр