У львівському Парку культури імені Богдана Хмельницького на ділянці на вул. Лижв’ярській, 42 відновили незаконне будівництво. Наразі робітники вже звезли будівельні матеріали та почали зводити перший поверх. До охочих позаглядати за паркан ставляться вороже та просять не говорити про активність на будівельному майданчику.
Директор департаменту містобудування Львівської міської ради Андрій Павлів розповів ZAXID.NET, що будь-які будівельні роботи на цьому місці в принципі є незаконними.
«Органи місцевого самоврядування зараз не мають повноважень контролювати процес будівництва, однак ми вже звернулись і до Державної земельної інспекції, в інспекцію держархбудконтролю про те, щоб вони прийняли відповідні запобіжні заходи. Окрім того, на сесії Львівської міської ради була прийнята ухвала про встановлення меж садово-паркового мистецтва місцевого значення Парку культури імені Богдана Хмельницького, відповідно до якої, цю ділянку мають вилучити для суспільних потреб», – розповів Андрій Павлів.
У свою чергу начальник юридичного управління Львівської міськради Гелена Пайонкевич розповіла, що зараз місто на підставі ухвали сесії, яка була прийнята 23 жовтня цього року, в судовому порядку намагається розірвати договір оренди із Оксаною Баляш, яка раніше намагалась збудувати на ділянці офісне приміщення.
«Рішення сесії про вилучення ділянки для суспільних потреб доведено до відома пані Баляш. Зараз щодо цієї ділянки ще триває судова справа про розірвання договору оренди, це позов із боку міської ради», – розповіла Гелена Пайонкевич.
Водночас вона додала, що в умовах розірвання договору місто пропонує Оксані Баляш виплатити компенсацію, або запропонувати ділянку навзамін, оскільки вона в законний спосіб набула право власності на будинок, який пізніше зруйнувала.
«Поки не завершиться судовий спір про правомірність користування земельною ділянкою, на цьому місці недоцільно проводити будь-які будівельні роботи», – додала начальник юридичного управління ЛМР.
Ініціатор скандального будівництва - депутат Львівської облради, заступник голови спостережної ради ПАТ «Оксі Банк» Олег Баляш, який є чоловіком Оксани Баляш, у коментарі ZAXID.NET розповів, що усі роботи ведуться законно, і в його дружини є всі потрібні документи.
«Будівництво на ділянці розпочалось у вересні, після того, як були завершені всі судові спори і всі ухвали про заборону будівництва були зняті. Зараз на місці проводиться реконструкція приміщення на всіх законних підставах, ми маємо всі дозволи», – заявив Олег Баляш.
За його словами, зараз йому не відомо про жоден позов щодо розірвання договору оренди на ділянку. Також його дружині не надходило жодних пропозицій від міської ради щодо компенсації чи виділення іншої земельної ділянки під будівництво.
«Наскільки ділянка під нашим будинком дійсно потрібна для суспільного користування - я не знаю. Але ми призупинимо будівництво тоді, коли в судах дійдемо до спільної згоди і підпишемо документ про розірвання договору оренди. В принципі, якщо нам запропонують якусь альтернативну ділянку чи компенсують кошти за будівлю, яка в нас була, то може ми й погодимось. Але поки що законних підстав зупиняти будівництво у нас немає. Тобто жодної пропозиції із сторони міської ради про заміну ділянки чи про відшкодування коштів нам не надходило», – розповів Олег Баляш.
При цьому він підтвердив, що будівля дійсно була перепланована. Тепер на місці приміщення, яке, за його словами, зруйнували через проблеми із фундаментом, має бути споруджена будівля на 1000 м.кв замість 750 м.кв. Будівля буде триповерхова – збільшиться підвал і на останньому поверсі додасться 60 м.кв. Заплановано, що в будинку розташовуватиметься офіс «Оксі банку».
Історія про незаконне будівництво в Парку культури у Львові тягнеться з 2011 року. Тоді голова комісії природокористування, охорони довкілля та благоустрою Львівської міськради Віра Лясковська та директор департаменту містобудування Андрій Павлів повідомили, що за адресою вул. Лижв’ярська, 42 ведеться незаконне будівництво.
Власник ділянки тоді заявив, що «реконструює» стару будівлю «з розширенням за рахунок надбудови». Однак самого будинку за адресою на той час вже не було, його знесли без жодних дозволів та погоджень.
На цій підставі інспекція архбудконтролю у Львівській області 19 січня 2012 року подала до суду позовну заяву з вимогою зупинити будівельні роботи на вул. Лижв’ярській, 42 у Львові. Суд задовольнив прохання державного органу, а в січні 2013 року Господарський суд Львівської області ухвалив рішення про повернення в комунальну власність будинку, розташованого за адресою Лижв’ярська, 42.
Таке рішення суду було мотивовано тим, що правоохоронці довели факт незаконного продажу споруди за цією адресою ще 1992 року, коли підприємство «Жубер» викупило в дирекції парку тодішній павільйон «Юність» площею 300 кв. м. Cуд з’ясував, що підпис директора парку на цій угоді є підробленим. Крім того, керівництво парку не мало права на продаж павільйону, оскільки Львівська міськрада ніколи не передавала його паркові. Попри це «Жубер» встиг збільшити його площу до 735,1 кв. м і продати «Концерну «Сімекс», а той у вересні 2008 року продав будинок Оксані Баляш. В грудні 2009 року Львівська міськрада уклала з Оксаною Баляш угоду про оренду 0,1022 га для обслуговування будівлі на 10 років.
Відповідно до ухвали Львівської міської ради, прийнятої 23 жовтня, про відновлення меж парку пам’ятки садово-паркового мистецтва місцевого значення Львівського центрального парку культури і відпочинку ім. Б.Хмельницького, місто має вилучити для суспільних потреб ділянку, на якій колись був незаконно проданий павільйон і яка надана в оренду Оксані Баляш.