«Газпром» не бачить підстав зменшувати обсяги закупівель Україною
ВАТ "Газпром" заявляє про відсутність будь-яких підстав для зниження НАК "Нафтогаз України" закупівель природного газу в 2012 і 2013 роках в обсягах менших, ніж це передбачено газовими контрактами 2009 року, в зв'язку з чим "Нафтогазу" в січні був виставлений рахунок на $7,09 млрд за недобір 16,7 млрд куб. м.
"У зв'язку з відсутністю підписаної додаткової угоди щодо обсягу поставок в 2012 році, ми поставляли газ в 2012 році у відповідності з основними умовами контракту на поставку, який передбачав поставку 52,0 млрд куб. м "Нафтогазу"в 2012 році", – йдеться в проспекті емісії єврооблігацій "Газпрому".
Російська газова монополія уточнює, що з урахуванням прописаного в контракті коефіцієнта, мінімальна кількость газу в 2012 році, що підпадає під умову "take-or-pay" ("бери або плати") склала 41,6 млрд куб. м, тоді як реально було поставлено 2,49 млрд куб. м.
Нагадаємо російський "Газпром" 26 січня виставив НАК "Нафтогаз України" рахунок на 7 млрд. дол. штрафних санкцій за недобір природного газу в 2012 році виходячи з передбаченої контрактами вимоги take or pay. Експерт Богдан Соколовський вважає, що цей рахунок став реакцією на підписання 24 січня в Давосі угоди між компанією Shell і компанією "Надра Юзівська" про розподіл продукції від видобування сланцевого газу на Юзівській площі в Харківській і Донецькій областях.
Водночас у «Нафтогазі» підкреслюють, що компанія в повному обсязі оплатила отриманий від російської компанії газ за раніше виставленими рахунками.
У грудні "Нафтогаз" заплатив "Газпрому" 618 млн грн за газ. Зараз Україна також закуповує газ у Німеччини за реверсною схемою на $100 дешевше, ніж у російського "Газпрому". У зв'язку з цим заплановано нарощувати обсяги реверсних постачань газу у Європи.
Міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький заявив, що вимога Газпрому за недобір газу є неправомірною.
Нагадаємо, 21 квітня 2010 року президенти України Віктор Янукович і Росії Дмитро Медведєв підписали так звані «харківські угоди», які передбачали продовження перебування Чорноморського флоту в Криму до 2042 року й прив'язку оренди за нього до ціни на російський газ, що поставляється в Україну. Верховна рада ратифікувала документ 27 квітня 2010 року.
Цими угодами Янукович фактично надав газового контракту Тимошенко статусу закону.