Голова Верховної Ради озвучив «червоні лінії» щодо нового закону про особливий статус Донбасу
За словами Дмитра Разумкова, закон буде писатися разом з громадськістю
Голова Верховної Ради України Дмитро Разумков стверджує, що під час підготовки нового закону про особливий статус Донбасу не буде перейдено жодної «червоної лінії», процес створення нового закону буде публічним, а сам закон буде писатися разом з громадськістю. Таку заяву зробив спікер Верховної ради Дмитро Разумков в інтерв'ю каналу «Україна».
«Ми дійсно розуміємо, що так званий закон про особливий статус тимчасово окупованої території закінчується в цьому році. Треба знайти новий механізм, новий закон. Президент говорив, що це буде публічна позиція. Він не буде писатися в Офісі президента, парламенті чи в закритому комітеті Верховної ради. Цей закон буде писатися разом з громадськістю», – сказав він.
«Ключовим питанням стоїть питання про вибори. Вибори можуть відбуватися виключно за українським законодавством, і це одна з тих червоних ліній, про які ми говорили. Друге — вибори можуть відбуватися лише коли немає кулеметів, танків, іншої зброї. Тому що все це не дозволяє провести вибори. Коли буде досягнутий безпековий компонент, про що говорять усі політики і в першу чергу президент і я, і представники нашої політичної сили, тоді ми зможемо виключно за українським законодавством провести вибори на поки що тимчасово окупованій території. Коли в нас буде контроль над кордоном, коли ОБСЄ визнає ці вибори, саме тоді почне працювати так званий новий закон про особливий статус Донбасу», – заявив Разумков.
Разумков наголосив, що ніхто не буде порушувати «червоні лінії», які були зазначені раніше, тому що від них залежить територіальна цілісність і суверенітет України.
За його словами, для того, щоб ні в кого не було думки, що новий закон про особливий статус передбачатиме федералізацію України, він повинен розроблятися із залученням експертів, громадськості, Верховної Ради, Офісу президента, а також закордонних партнерів.
Голова Верховної Ради також сподівається, що перемовини в «нормандському форматі» зможуть дати поштовх, який допоможе вийти з глухого кута. Разумков також зауважив, що при відведенні військ з лінії розмежування безпека буде зберігатися за рахунок Національної гвардії, правоохоронців, які там перебуватимуть.
«Це українська територія і на ній будуть зберігатися закони України. А за дотриманням законів України і безпекою будуть наглядати правоохоронні органи Української держави. Я впевнений, що до нього долучаться і представники організації ОБСЄ, і журналісти, які теж дуже часто беруть участь в цьому процесі», — наголосив він.
Як інформував ZAXID.NET, 6 жовтня в Києві, Львові та низці інших міст України відбулися акції протесту «Ні капітуляції», учасники яких виступали проти так званої «формули Штайнмаєра» щодо врегулювання ситуації на Донбасі.
Сама ж «формула Штайнмаєра» дуже коротка і передбачає лише, що окупована частина Донбасу має отримати тимчасовий особливий статус у день проведення на цих територіях місцевих виборів. Якщо ОБСЄ визнає ці вибори демократичними, Верховна Рада має закріпити цей особливий статус на постійній основі.
Про виведення військ та контроль з боку України за кордоном до виборів у формулі не йдеться.
Попри це, 1 жовтня 2019-го президент України Володимир Зеленський повідомив, що Україна погоджується на «формулу Штайнмаєра».