До теми
Перший безбар'єрний громадський простір. — такою в теорії має стати переосмислена повністю площа Двірцева у Львові. Там цього тижня завершилась реконструкція головної частини площі і розпочав курсувати громадський транспорт. Це три трамвайних маршрути і 13 автобусних. Журналісти ZAXID.NET вирішили протестували безбар'єрність площі Двірцевої на практиці разом з людьми з інвалідністю.
Львів'янка Катерина Халецька разом з журналістами вперше приїхала на площу Двірцеву після відкриття. Тестуємо доступність від головного входу вокзалу до нових зупинок громадського транспорту.
«Це вже позначка, що перед сходами, є тактильна плитка і направляюча», — коментує Катерина Халецька.
Обираємо маршрут на трамвайну зупинку. Спеціальні розгалуження саме для цього. Жінку з тростиною трохи спантеличують елементи декоративної бруківки. Та це перші враження від нового маршруту направляючими.
«Ти доходиш сюди і не знаєш, куди тобі повернути. І тут щось таке тактильне виступає і тут», — каже Катерина.
Та загалом це небо і земля, у порівнянні з тим, що тут було колись, визнає героїня нашого експерименту.
«Всі ми люди. І на візках, і незрячі користуємося всіма послугами. Вокзал — це взагалі масово використовується. Дуже добре, що вирішили при реконструкції врахувати потреби різних людей», — підсумовує наш експеримент незряча львів’янка Катерина Халецька.
Ірина Царук та Олексій Богатирьов — львів’яни на інвалідних візках. Вони нам допоможуть оцінити безбар'єрність на зупинках громадського транспорту.
«Зараз абсолютно без перешкод я могла і трамваєм скористатись, і низькопідлоговим автобусом. Дуже гарно зроблені всі переходи, практично в нуль. Є направляючі плитки для людей з порушенням зору. Тобто, одні плюси», — наголошує львів'янка Ірина Царук.
«В цілому дуже і дуже. Виглядає перспективно, гарно, по-європейськи», — додає Олексій Богатирьов.
Та при проектуванні та реконструкції площі Двірцевої були порушені деякі будівельні норми. Зокрема ті, що стосуються доступності для маломобільних груп населення та людей з інвалідністю. Це виявили інспектори ДАБІ під час позапланової перевірки і склали акт. Однак голова ГО «Реабілітація осіб з інвалідністю» Ярослава Грибальський, чий підпис також стоїть під цим документом, відмовився прокоментувати зауваження.
«Я завжди сприймаю конструктивну критику. Але цього разу це було не зовсім конструктивно. Тому що більшість тих зауважень, які були описані в листі до ДАБІ, насправді були в процесі усунення. Ми залучали різні середовища. І урбаністів, професіоналів з мобільності, і залучали незрячих людей, і залучали людей, які користуються візочками. І більшість зауважень було вирішено», — розповів у коментарі ZAXID.NET заступник директора департаменту ЖКГ Андрій Білий.
А ось відсутність пандуса на головному вході вокзалу та при виходах на перони наразі залишається ложкою дьогтю безбар'єрності тут. Місто вже звернулось до залізниці, аби якось це вирішити. Крім того, на площі встановлять макет нового громадського простору Двірцевої, аби і незрячі люди могли уявити увесь масштаб проекту.