МАГАТЕ вперше здійснило ротацію на ЗАЕС без згоди України
Представники агентства прибули на ЗАЕС через тимчасово окуповані території

МАГАТЕ здійснило ротацію свого персоналу на територію тимчасово окупованої Запорізької АЕС в Енергодарі без погодження з Україною. Представники агенства рухалися через захоплені Росією території, повідомив 1 березня кореспондент «Радіо Свобода» Рікард Йозвяк та російські пропагандистські ЗМІ. На дії МАГАТЕ відреагували у пресслужбі МЗС України, засудивши ротацію та надіславши ноту протесту.
«Сталося те, що ще кілька днів тому здавалося неможливим. МАГАТЕ розмістило свій персонал на ЗАЕС через окуповану Росією територію без українського погодження», – написав журналіст.
Російські ЗМІ із посиланням на «Росатом» підтвердили, що МАГАТЕ проклало шлях до ЗАЕС через окуповані території. Пропагандисти заявили, що маршрут представників агентства вперше пролягав «територією Росії».
Зазначимо, 28 лютого Рікард Йозвяк із посиланням на неназвані джерела повідомив, що МАГАТЕ може здійснити ротацію на ЗАЕС виключно через окуповану територію – зокрема, через Крим. Таке рішення Йозвяк назвав «сміливим кроком» голови МАГАТЕ Рафаеля Гроссі, який «прагне стати наступним Генеральним секретарем ООН».
Доповнено. МЗС України направило керівництву МАГАТЕ ноту протесту, засудивши порушення низкою співробітників агентства суверенітету та територіальної цілісності України. Втім, там зазначили, що це відбулося внаслідок російського шантажу.
За даними МЗС, Росія цілеспрямовано створює штучні перепони для діяльності міжнародних агентств в Україні, змусивши співробітників МАГАТЕ перебувати на ЗАЕС без ротації 80 днів, «тримаючи людей під безпрецедентним психологічним тиском, у зоні підвищених ризиків».
«Україна неодноразово пропонувала безпечний і законний маршрут ротації через підконтрольну територію. Однак Москва систематично відмовляла МАГАТЕ у наданні гарантій безпеки за цими умовами. Кремль навмисно блокував безпечний виїзд фахівців через підконтрольну Україні територію, змушуючи Агентство погодитися на російські умови», – заявили в МЗС.
Там підсумували, що Україна розцінює дії МАГАТЕ не як ротацію, а як гуманітарну евакуацію в умовах загрози життю та здоров’ю співробітників агентства. На засіданні Ради керуючих МАГАТЕ міністерство також винесе на розгляд питання шантажу з боку Росії.