Медиків Львівської обласної клінічної лікарні попередили про звільнення і зниження зарплат
Адміністрація закладу пояснює можливі скорочення наслідками медичної реформи
Працівники Львівської обласної клінічної лікарні отримали попередження про можливе скорочення штату медичної установи та зменшення оплати праці. Про такі заходи йдеться у документі ЛОКЛ від 24 лютого за підписом генерального директора Михайла Гички, який потрапив у розпорядження ZAXID.NET.
У тексті попередження йдеться про те, що після 1 квітня штат працівників лікарні може бути скорочено у зв’язку з «запровадженням нового механізму фінансування закладів охорони здоров’я». Нагадаємо, що саме 1 квітня в Україні стартує другий етап медичної реформи, який передбачає конкуренцію між спеціалізованими обласними, районними і міськими лікарнями. Пацієнти самі зможуть обирати лікарню чи спеціаліста, в яких хочуть прооперуватися чи проконсультуватися. Гроші за надану послугу НСЗУ заплатить тій лікарні, яку вибере пацієнт.
Адміністрація ЛОКЛ заявляє, що наслідком реформи для їхнього закладу стане «неможливість передбачення вартості послуг». Реагувати на таку ситуацію в лікарні збираються скороченням працівників та зменшенням їхньої зарплатні.
У тексті попередження також вказано, що згідно з законодавством працівники мають право погодитися зі зміною істотних умов праці, або ж відмовитися від продовження роботи. У разі відмови трудовий договір з працівником буде припинено.
Документ із попередженням працівників ЛОКЛ про можливі скорочення та зменшення зарплатні (фото ZAXID.NET)
У розмові із ZAXID.NET голова Вільної профспілки медиків ЛОКЛ уролог Дмитро Репко підтвердив, що працівників лікарні справді попередили про можливі скорочення та зменшення оплати праці
«У цьому документі йдеться про можливі зміни фінансування закладу, однак працівників чомусь попереджають і про зміни істотних умов праці. Це різні речі. Попри таке попередження, генеральний директор лікарні [Михайло Гичка] зараз бере на роботу нових людей, в тому числі сумісників. Такі дії викликають щонайменше подив, адже майже за місяць до впровадження реформи колектив попереджають про скорочення, а водночас масово приймають на роботу людей на 0,5 і 0,25 ставки», – прокоментував ситуацію в лікарні Дмитро Репко.
Він також додав, що попередження про зміни істотних умов праці має бути опубліковане не пізніше, як за два місяці до впровадження таких змін. У випадку з попередженням ЛОКЛ цього терміну не було дотримано.
Головна лікарка шпиталю імені митрополита Шептицького та колишня заступниця головного лікаря ЛОКЛ Наталія ван Доеверен вбачає у документі за підписом Михайла Гички корупційний інтерес.
«Гендиректор попереджає про скорочення, а водночас активно бере на роботу нових працівників. Складається враження, що він продає повітря. У цьому документі використано слово «можливо». Тобто все тримається на припущенні та оціночних судженнях. Можливо, завтра на лікарню впаде бомба. І при цьому працівників спонукають погодитися зі скороченнями чи зменшенням зарплати. І на таку маячню загнані в кут люди погоджуються. Це абсолютно незаконно!», – заявила у коментарі ZAXID.NET Наталія Ван Доеверен.
Генеральний директор ЛОКЛ Михайло Гичка відмовився прокоментувати ситуацію для ZAXID.NET. Спочатку він попросив зателефонувати йому наступного дня, а під час другої розмови пообіцяв надати коментар лише при особистій зустрічі.
«Нікого ми ніде не переводимо, нічого не зменшуємо. Лишається то саме. Зараз я нічого не коментую. Я би вам показав документ, ви би бачили», – сказав Михайло Гичка.
Заступниця головного лікаря ЛОКЛ з питань медичної частини Лілія Юхимів під час розмови з журналістом ZAXID.NET підтвердила існування документу з попередженням колективу медичного закладу і наголосила, що адміністрація лікарні не може спрогнозувати майбутній розвиток подій у зв’язку з впровадженням реформи.
«Ми навіть ще не маємо договорів з НСЗУ, не знаємо свого фінансового ресурсу. Тобто все може бути з 1 квітня чи ні? Як ви думаєте? Ми нікого на мінімалку не переводимо, але таке попередження мусимо написати. Бо ми не знаємо, ми заручники ситуації», – розповіла Лілія Юхимів.
Вона вважає, що на появу такого попередження працівники мають реагувати «з розумінням». Також Лілія Юхимів заперечила інформацію про збільшення штату ЛОКЛ за останні два місяці, однак не змогла відповісти на питання, чи приймали нових працівників на роботу у січні та лютому 2020 року.
Раніше міністерка охорони здоров’я Зоряна Скалецька назвала самодіяльністю керівництва лікарень випадки переведення медпрацівників на мінімальну зарплату і запевнила, що жодних схожих вказівок з міністерства не надходило.
«Наприклад, недавно ми бачили, що керівники деяких закладів змінили суттєві умови трудових договорів. На якій підставі вони ухвалили такі рішення? (...) Це коли вони змусили всіх написати заяву, що вони згодні на мінімальну зарплату, – сказала Зоряна Скалецька в інтерв’ю агентству «Інтерфакс-Україна». – У багатьох випадках говорили, що ця вказівка йде від МОЗ, хоча в жодному разі у міністерстві такої ідеї не виникало. Але замість того, щоб пояснити працівникам особливості колективного договору, керівники зробили по-своєму. Тому в деяких закладах така самодіяльність відбувалася».
Нагадаємо, що нещодавно директор київської компанії «Діавіта», що займається поставками обладнання для гемодіалізу, заявив про вимагання хабарів зі сторони Михайла Гички. Бізнесмен стверджує, що його компанію умисно не допускають до участі у торгах через відмову платити відкати.