Мери міст Львівщини спільно обиратимуть місця під сміттєві полігони
У львівській мерії відбулося засідання регіонального відділення Асоціації міст України щодо проблемних питань місцевого самоврядування
Наступного тижня мери міст Львівщини обговорять із новим керівником обласної адміністрації Маркіяном Мальським вивезення твердих побутових відходів. Адже чимало населених пунктів регіону не мають куди вивозити сміття. Тож із понеділка спільно вирішуватимуть, де розміщувати полігони. За словами Маркіяна Мальського, сміття в регіоні не повинне створювати ані політичних, ані соціальних проблем.
«Це одне з тих питань, яке не було вирішене, я вважаю, належним чином через ту напругу, яка існувала між обласною адміністрацією та містом Львовом серед іншого. А також стосувалася інших міст Львівщини. Я думаю, що на сьогоднішній день можна констатувати факт того, що напрацьовано вже містами багато фактично думок, яким чином вирішувати цю проблему», – зазначив голова Львівської обласної держадміністрації Маркіян Мальський.
У вівторок, 23 липня, у львівській мерії відбулося засідання регіонального відділення Асоціації міст України щодо проблемних питань місцевого самоврядування. Мери міст разом із головою обласної адміністрації розглянули, обговорили та напрацювали шляхи вирішення питань, пов’язаних із розвитком територіальних громад, а також актуальні питання роботи в умовах проведення реформи децентралізації в Україні.
«Сьогодні обговорювалося питання сміття — це одне з тих фундаментальних питань, які не були вирішені належним чином, через ту напругу, яка існувала між обласною адміністрацією та містом Львовом та іншими містами Львівщини. Я думаю, що на сьогоднішній день можна констатувати факт того, що міста вже опрацювали багато думок, яким чином вирішувати цю проблему і з боку Львівської обласної державної адміністрації буде максимальне сприяння для того, щоб це питання не було в площині політичній, а було в площині господарській та економічній», – зазначив Маркіян Мальський.
Міський голова Львова Андрій Садовий позитивно оцінив бажання обласної влади щодо врегулювання питання поводження з ТПВ.
«Треба у межах області визначати територію, треба радитись з громадами, бо це має бути вигідно для громад, для усіх населених пунктів. Бо сьогодні є проблеми у Жовкві, у Городку, в усіх районах, бо закритий найбільший полігон в Україні, і закритий з політичних міркувань, а альтернативи не було. За останні три роки обласна державна адміністрація не дала жодної альтернативи. Можна збудувати 10 заводів, але має бути територія, де відходи треба захоронювати. Це має бути відповідно до екологічних норм ЄС. Така територія має бути. Думаю, зараз це питання буде в рази швидше вирішуватись, бо нема тиску і блокади. Цього року починаємо будувати сміттєпереробний завод», — сказав мер Львова Андрій Садовий.
За словами Маркіяна Мальського, першим кроком вже наступного тижня буде зустріч із представниками міст, у яких найбільш нагальна проблема зі сміттям.
«Потрібно визначити полігони, де можна їх визначити в області, тому що жодний сміттєпереробний завод не зможе функціонувати без полігону, тут потрібна робота всіх і, в тому числі, розуміння мешканців тих районів, для того, щоб біля них був полігон. У містах має бути чисто і не може бути антисанітарія, яка може бути спричинена надлишками твердих побутових відходів», — розповів Маркіян Мальський, голова ЛОДА.
Нагадаємо, нещодавно мери міст Львівщини підтримали створення регіонального сміттєвого полігону.
Також він зазначив, що адміністрація працюватиме з мерами міст Нового Роздолу та Яворова щодо ситуації з опаленням та постачанням води.
«Минулого тижня я займався питанням вугільної промисловості, тому що були зупинки шахт і, на щастя, вдалося відновити роботу, зупинка тривала 5 год. Нам вдалося мобілізувати фінансування і запустити шахти, водовідкачування і вентиляцію. А іншими гострими питаннями на сьогодні залишаються ТЕЦ в Новому Роздолі та Яворові, і це на сьогодні є проблема номер один. Відтак цього тижня і навіть після цієї наради ми будемо спілкуватися з мерами двох міст щодо ситуації з опаленням, постачанням води, мешканці матимуть тепло, щоб це не вартувало. Нам усім разом потрібно мобілізуватися для того, щоб знейтралізувати ту негативну ситуацію, яка виникла» — розповів Маркіян Мальський, голова Львівської обласної державної адміністрації.
Також голова ЛОДА прокоментував ситуацію з тарифами на тепло та розповів, що вдалося напрацювати у цьому питанні.
«Тарифи на тепло — це більш складна тема, вона стосується діяльності НКРЕ, на яку я не маю впливу, але ми разом стукатимемо в ті двері, які необхідно, щоб НКРЕ належним чином відрегулювало тариф, адже ситуація полягає в тому, що тариф не враховує тривалість, протяжність транспортування води і не можна всіх міряти одною міркою. Думаю, що НКРЕ це зробить і зрозуміє, адже тут є чиста економіки і нічого іншого», — сказав Маркіян Мальський.
Також очільник Львівщини прокоментував питання децентралізації в області.
«Згідно з рейтингом, який оприлюднила одна міжнародні організація, Львівщина знаходиться на 20 місці з 24 місць по успіхах в децентралізації щодо створення ОТГ. Тут звучала думка, що досить залишати цей процес добровільним, а потрібно скеровувати його у напрямку примусового. Питання тут полягає в тому, що ми мусимо працювати над створенням спроможних ОТГ не так, що багаті громади об’єдналися собі, а бідніші мають великі проблеми — це повинні бути економічно прораховані громади. У цьому напрямку я знаю, що міжнародними експертами проведена робота і якщо буде примусове об’єднання ОТГ, то потрібно наполягати на тому, щоб було максимально економічно обгрунтоване», — розповів Маркіян Мальський.
Міський голова Львова прокоментував питання щодо можливого розвитку агломерацій.
«Можливо, хтось в Україні хотів розвинути ситуацію аномально до того, як вона розвивається у світі. Лондон, Париж — це великі агломерації. Те саме нас чекає з вами. Не треба цього боятись, бо люди, які живуть в радіусі 20−50 км від міста, коли вони виїжджають кудись в інші міста чи країни, то завжди говорять, що вони зі Львова. Цей процес буде тривати. Верховна Рада має приймати відповідні рішення, але це має бути вигідно для тих населених пунктів, щоб вони мали якісну освіту, якісну медицину, якісні дороги, але це також має бути вигідно для громади міста Львова, яка готова більше коштів інвестувати в інші населені пункти. Це не тема, яка вирішується за 5 хвилин, але мені приємно, що голова ЛОДА це розуміє, він швидко входить у процес. По усіх питаннях, які сьогодні обговорювали, були чіткі доручення, які будуть якісно виконуватись, ми будемо мати у швидкому часі результат. Бо є відсутня політична заангажованість, яка була протягом останніх років. Тому Львівська область є 20-та у питанні децентралізації. Багато міст виживає, бо не має жодної гривні від подохідного податку», — сказав мер Львова Андрій Садовий.