Музей Соломії Крушельницької зможе розширитися завдяки квартирі, яку у власників придбає місто
На майже 60 квадратних метрах планують розмістити адміністративні кабінети і частину фондів
Львівській кам'яниці, де мешкала Соломія Крушельницька, повертають історичну справедливість. За рішенням міських депутатів, місто викупить приватну квартиру над музеєм у будинку №23 на вул. Соломії Крушельницької. Працівники Дому Соломії кажуть: такий крок був вельми своєчасним, бо заклад потерпав від численних затоплень, а фонди та експозиція змушені були тіснитися у кількох залах. Музейники розповіли, що планують розмістити у квартирі, яку придбають для їхнього закладу.
Наступного року відзначатимуть 150-річний ювілей оперної співачки Соломії Крушельницької. А ця жінка таки варта уваги. Сто років тому вона, без перебільшення, підкорила світ. З тріумфом виступала на найпрестижніших сценах: у міланському театрі «Ла Скала», у Парижі, Римі, Нью-Йорку, Мадриді, Лісабоні, а також у Латинській Америці. Її ще за життя визнали найвидатнішою виконавицею світу і що важливо, вона скрізь називала себе українкою.
Та співачці не пощастило саме у 1939 році приїхати до родичів у Львів. Почалася війна, кордони закрили і Соломію уже не випустили з Радянського Союзу. Її кам'яницю, на вулиці, що сьогодні названа її іменем, націоналізували. З триповерхового дому співачці залишили 4 кімнати. Інші покої перетворили на приватні квартири. Тож тут і донині живуть люди. Музей займає лише другий поверх і частинку першого. У решті – сім приватних квартир. І все, можливо, було б добре, якби ці мешканці регулярно не затоплювали експозиційні зали і фонди.
У 2017 році сталося наймасштабніше затоплення і це трапилося вже удвадцяте. Тоді вода знищила щойно відреставрований розпис на стелі, паркет часів співачки, а також автографи, фотографії і речі Соломії та інших музичних діячів. За цим фактом підтоплення тривають суди проти сусідки пані Люби, мешканки однієї з чотирьох квартир, які розташовані над музеєм.
Минулоріч стало відомо, що мерія вирішила викупити одну із квартир на третьому поверсі для музею. На одній з сесій Львівської міськради у лютому за це рішення вже проголосували депутати. Зараз ще мають погодити виділення 1,7 млн грн із бюджету розвитку.
«Чому треба було викупити саме зараз? Бо ця квартира продається добровільно, тобто люди просто продають її. І якщо зараз не викупить місто, не передасть музеєві, то викупить хтось приватно. Вони зроблять там ремонти, вкладуть туди гроші, ціна на цю квартиру зросте», – розповів директор Музею Соломії Крушельницької Михайло Кобрин.
У новопридбану квартиру планують перенести адміністративні кабінети. Бо зараз працівники туляться просто серед експозиції.
«Ми маємо експозицію, де ведуть екскурсію, але тут же ж – кабінет директора і бухгалтерія, що не відповідає музейним нормам», – додав Михайло Кобрин.
У звільнених кімнатах будуть тимчасові виставки. А у великій залі облаштують постійну експозицію про Соломіїне життя у Львові. Михайло Кобрин пояснює: «Ми маємо перервану історію про Крушельницьку. На екскурсії ми розповідаємо про її італійський період, про те, як вона гастролювала, як камерна співачка, а про львівський період ми не розказуємо, бо ми не маємо де це показати. І власне для цього можна було би використати велику залу».
Придбана квартира допоможе розвантажити також фонди, у яких є понад 25 тис. експонатів, більшість із яких зберігають у невеличкій кімнаті. Це архіви, пов'язані з історією музики.
«Ми сподіваємося, що бодай трошки розвантажиться фондове приміщення, розвантажиться експозиція, яка почне дихати. Тим більше, що ми повинні робити реекспозицію, це дуже потрібно», – розповіла головна зберігачка фондів Ірина Криворучка.
У міській раді мають надію, що це тільки початок та сподіваються, що у майбутньому вдасться викупити усю кам'яницю.
«У перспективі ми хотіли би поволі викупити всі квартири, щоб, по-перше, убезпечити себе, щоб не було більше підтоплень, тому що будинок старий, мережі старі. А також для того, щоб дійсно розвивати музей, нам потрібно більше простору і в нас такі стратегічні рішення, щоб це був такий центр музики», – поділилася планами директорка департаменту розвитку Львівської міськради Наталія Бунда.
Першим кроком до такого центру музики стане зміна експозиції у найближчі два роки.