НАБУ назвало абсурдними заяви Луценка про їхній вплив на вибори в США
Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) заявило, що його детективи не збирали і нікому не передавали жодних доказів протиправної діяльності американського політтехнолога Пола Манафорта, і спростували заяву генерального прокурора України Юрія Луценка про їхній можливий вплив на вибори президента США, назвавши її «абсурдною спробою» дискредитувати бюро.
«Заява генерального прокурора України, який публічно припускає, що Національне антикорупційне бюро могло вплинути на вибори президента Сполучених Штатів Америки, не відповідає дійсності та є абсурдною спробою дискредитувати незалежну антикорупційну інституцію», – сказано в заяві НАБУ.
Антикорупційне бюро нагадало, що його компетенція – викриття та притягнення до відповідальності саме українських топ-посадовців.
«Тож, ніяких доказів протиправної діяльності американського політтехнолога Пола Манафорта детективи НАБУ не збирали та не передавали, оскільки це поза компетенцією Національного бюро», – зазначили у відомстві.
Там наголосили, що всі матеріали розслідування «чорної бухгалтерії» Партії регіонів, крім епізоду стосовно дій колишнього голови Центральної виборчої комісії України Михайла Охендовського, слідство у якому призупинили прокурори САП, ще в червні 2017 року передані до Департаменту спеціальних розслідувань ГПУ для подальшого слідства.
«Зі свого боку нагадаємо, що інформацію зі згадкою про присутність прізвища Пола Манафорта з-поміж інших на сторінках так званої «чорної бухгалтерії» НАБУ опублікувало у відповідь на численні запити українських та зарубіжних ЗМІ для уникнення її викривлення та спекуляцій», – нагадали у відомстві.
Нагадаємо, «чорна бухгалтерія» або так звана «амбарна книга» Партії регіонів – це понад 800 сторінок записів, які 27 травня 2016 року НАБУ передав колишній перший заступник голови Служби безпеки України Віктор Трепак. В цих записах, ймовірно, фіксувалися багаторазові виплати з тіньової партійної каси Партії регіонів різним посадовим особам і громадським діячам. У записах також фігурувало прізвище американського політтехнолога Пола Манафорта, який теж нібито отримував гроші від Партії регіонів. Загалом Манафорт витратив на лобіювання інтересів ПР і екс-президента України Віктора Януковича у США понад 11 млн доларів.
Манафорт також раніше очолював президентську передвиборчу кампанію Дональда Трампа, який переміг на президентських виборах у 2016 році. Однак після того, як в американські ЗМІ в 2016 році потрапили записи з «амбарної книги», Трамп звільнив Манафорта зі своєї кампанії.
14 березня 2019 року народний депутат України Борислав Розенблат заявив, що до «зливу» інформації про Манафорта з «амбарної книги» причетний директор НАБУ Артем Ситник, який нібито заявив, що працював на перемогу в цих виборах суперниці Трампа Гіларі Клінтон. На підтвердження своїх слів Розенблат навіть поширив відповідний аудіозапис.
Генеральний прокурор України в інтерв’ю американському виданню The Hill, опублікованому 20 березня, заявив, що ГПУ відкриє провадження, щоб розслідувати український вплив на вибори президента США. В цьому ж інтерв’ю він згадував про цей запис, але не називав прізвища депутата, який його оприлюднив.