Нардепи від БПП придумали, як здати інвесторам державні сільгоспземлі в обхід мораторію

ЕкономікаВолодимир Пиріг, 22 листопада 201529081

Депутати від «Блоку Петра Порошенка» (БПП) зареєстрували у Верховній Раді законопроект, що дозволяє отримати в користування на 50 років сільгоспземлі країни фактично безкоштовно, незважаючи на дію мораторію.

Йдеться про законопроект № 3002 про поліпшення інвестиційного клімату у сфері виробництва сільгосппродукції.

Як характеризує законопроект тижневик «Дзеркало тижня. Україна», «Депутати з президентської обойми вдарили на ураження, зареєструвавши законопроект, що дозволяє красиво, без шуму, пороху і непотрібного “емоційного напруження” отримати в користування років так на 50 сільгоспземлі країни фактично безкоштовно».

Автори ініціативи – депутати від БПП Анатолій Матвієнко (агрохолдинг «Авангард»), його напарник ще з часів партії «Собор» і за сумісництвом – голова передвиборчого штабу президента Порошенка в Івано-Франківській області Михайло Довбенко та ветеран «вінницької команди» гаранта Григорій Заболотний.

Мета законопроекту – залучити інвесторів, наростити експортний потенціал, посилити продовольчу безпеку України. Для цього нардепи пропонують поширити дію Закону «Про угоди про розподіл продукції» на агропромисловість.

Угода про розподіл продукції – один зі способів залучити приватні інвестиції у видобувну промисловість. Інвестор за власні кошти здійснює пошук і видобуток корисних копалин на наданій йому державою у тимчасове користування ділянці і отримує за це частину видобутих ним корисних копалин. Депутати пропонують аналогічну схему співпраці аграріям, надавши їм у користування сільгоспземлі держави і попросивши натомість частину вирощеної на них продукції.

Довгострокова основа – це 50 років, саме на такий строк можуть укладатися договори відповідно до законодавства, а потім можуть продовжуватися автоматично, за згодою сторін.

«От тільки впевненості в тому, що всі ці 50 років нові господарі будуть дбайливо ставитися до землі, немає. Занадто довгий термін планування бізнес-діяльності для України, в якій будь-який бізнес з окупністю у п’ять років вважається ризикованим і невигідним. Очевидно, що нові землевласники постараються витиснути з землі все і відразу, адже хто знає, що буде через три роки, як зміниться законодавство, хто буде при владі, як буде в черговий раз перекроєний ринок?» — пише видання.

При цьому, якщо для видобувачів корисних копалин встановлюються конкретні строки для пошуку, розвідки та видобутку, невиконання яких може бути підставою для розірвання такого договору, то від аграрних інвесторів, які хронічно працюють на межі рентабельності, держава нічого не вимагає і ніяких відшкодувань втрат не чекає.

Декларується, що держава щорічно повинна отримувати значний обсяг основних сільськогосподарських культур для наповнення держрезерву. Втім, про це йдеться у пояснювальній записці, у самому тексті документа конкретної процедури передачі товару немає.

«За змістом законопроекту, аграрний фонд не матиме виключного права на придбання продукції, виробленої в результаті аграрної угоди про розподіл продукції, – як державної частини, так і частини, залишеної у власності інвестора», – зазначила адвокат Ірина Кузіна, керівник Харківського офісу ЮФ «Ілляшев та Партнери».

Законопроект передбачає припинення договорів оренди у випадку підписання угод про розподіл продукції, а також заборону приватизації та передачі під заставу таких земель. Тобто чинний договір про оренду землі можна буде розірвати без згоди чинного орендаря. І для цього буде достатньо рішення уряду укласти з новим інвестором угоду про розподіл продукції щодо ділянки, що вже перебуває в оренді.

«Насторожує і той факт, що право користування земельною ділянкою на умовах угод про розподіл продукції набувається як шляхом проведення конкурсу, так і без нього. Причому, згідно з проектом, ідеться про землі, що вже перебувають у користуванні, і землі запасу (!). Зокрема, про землі, що виділені для науково-дослідних і навчальних цілей, перебувають у постійному користуванні державних і комунальних наукових установ, навчальних закладів, сільгосппідприємств. Тож може йтися про тисячі, якщо не про десятки тисяч гектарів», – наголошується у публікації.

Встановлюється спрощений механізм вилучення у нинішніх власників відповідних земель. Проект перераховує низку загальних умов, які запускають процедуру відчуження, причому для цього вистачить хоча б однієї з них. Наприклад, недостатнє фінансування науково-дослідних робіт, «що достатнім ніколи не було». Рішення про відчуження приймаються виключно урядом.

Експерти бачать в цьому «спробу надання Кабінету міністрів інструментів для перерозподілу земель». Як зазначає видання, подібний підхід характеризується словосполученням «правове свавілля».

«В частині земельних відносин Закон «про угоди Про розподіл продукції» буде мати пріоритет перед Земельним кодексом України. Право користування земельною ділянкою на підставі угоди про розподіл продукції виділяється в окремий вид прав на землю поряд з правом власності, постійного користування та оренди землі», – зазначила адвокат Ірина Кузіна.

Як повідомляв ZAXID.NET, 10 листопада Верховна Рада продовжила мораторій на продаж сільськогосподарських земель до 2017 року. Закон передбачає, що до набрання чинності закону про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2017 року, не допускається купівля-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності.

Також законом встановлено, що до набрання чинності законом про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2017 року, забороняється внесення права на земельну частку (пай) до статутних капіталів господарських товариств.

Запуск ринку землі був закладений в програму дій уряду, але через розбіжності з цього питання всередині коаліції був відкладений.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук