Настав час для Санти 2.0
Санта-Клаус потерпає від ожиріння, старомодний і технологічно відсталий персонаж, окрім того, його репутація заплямована порушенням прав тварин і найманого персоналу.
Свого часу він був важливим. Зі своїми рожевим щоками і вогниками в очах, він відповідав потребам суспільства, якому слугував. Його рольова модель у минулій епосі полягала у створенні й даруванні простих іграшок. Він не вимагав від життя нічого іншого – ані багатства, ані трибуни для моралізаторства, ані участі в політиці, ані власних публікацій. Протягом десятиліть його зовнішність була незмінною, як і прийом, який йому влаштовували. Для покоління чоловіків, жінок і дітей, які цінували прості часи, він був поверненням у минуле. Тепер, я вважаю, Санта більше не відповідає сучасності.
По-перше, містер Клаус є надзвичайно простим. Діти нині – витончені споживачі, і в багатьох аспектах суспільство і батьки ставляться до них, немов до дорослих. Результатом цього став занепад усього, від Святого Миколая та Зубної Феї до уявного друга. Сьогодні ми маємо делікатну ситуацію, коли веселий дідусь є більшою дитиною, ніж сама дитина.
По-друге, містер Клаус не є крутим. Оскільки ринок робить усе, щоб подобатися підліткам, малі діти своєю поведінкою все більше і більше нагадують підлітків, тож старий бадьорий чоловік, удягнений у червоне й оточений ельфами, більше не є прийнятним.
По-третє, містер Клаус має зайву вагу. Я знаю, що його вага разом з його животом, який трясся від сміху, і круглим задом, який ледь протискався крізь комин, була однією з його найбільш привабливих рис. Але в цій країні надмірна вага вважається проблемою. У поп-культурі для маркетологів і тих представників уряду, які відповідають за проектування нашої поведінки, талія Санти становить ваду іміджу.
По-четверте, містер Клаус не знається на використанні чи пристосуванні технологій. Це, можливо, його найбільша слабкість, оскільки все, що ми робимо, базується на інтернет-з’єднаннях, бездротовому доступі, соціальних мережах і безкінечному спілкуванні без єдиного промовленого слова. Святий Боже, цей чоловік навіть не має сторінки на Facebook чи акаунту на Twitter. Як він може розповісти про те, у що він одягнений чи як себе почуває Рудольф?
Я уявляю, як цей брак технічної досконалості впливає на його роботу. Малеча більше не бавиться дитячими іграшками. Восьмирічні просять ті самі речі, що й 12-тирічні, які просять ті самі речі, що й їхні батьки: iPad, iPhonе, iPod, читалки Kindle, ноутбуки, цифрові відеокамери, телевізори з пласким екраном і так далі. Ви не можете зробити ці іграшки, маючи під руками молоток і бруска дерева. Сьогоднішні іграшки вимагають комп’ютерного програмування і досвіду поводження з LCD-дисплеями.
Я переконаний в тому, що Санта-Клаус і його ельфи не володіють такими необхідними тепер інженерно-конструкторськими навичками та вміннями у сфері радіочастот і базових мереж, комплексним програмуванням, ергономічним дизайном і управлінням постачати "саме вчасно". Якщо ви додасте сюди нестачу сировини на Північному полюсі, особливо нікелю, міді й титану, то побачите, що криза не за горами.
На мою думку, єдиним рішенням є аутсорсинг, але містер Клаус ніколи не погодиться на це. По-перше, це питання таємниці (що маленька Емілі хоче на Різдво), і по-друге, існує емоційний зв’язок між великим чоловіком і його маленькими ельфами. Перенесення виробничої бази вимагає невразливого лідера, такого, як ті, що працюють у керівництві компаній і офісах великих банків.
Є багато всього іншого, що робить Санта-Клаус і що суперечить нашій дуже модерній епосі. Його ставлення до тварин непевне – немає сумніву, що північні олені не були створені для навколосвітньої подорожі за такий короткий відтинок часу – і його виробничі відносини з ельфами мають мало спільного з вільноринковим капіталізмом. Він застарів майже в кожному аспекті.
Що нам потрібно, то це новий Санта-Клаус – прогресивний і тямущий: який змагається в тріатлоні й пише про це у Twitter; який створює тенденції в моді та соціальній відповідальності; який вважається гідним наслідування нашими всемогутніми підлітковими немовлятами; який модернізує свою діяльність, щоб вона була ефективнішою, технологічною і глобально; і хто є настільки вимогливим, як американський споживач.
Ми досягли нових висот. Ми кращі, ніж ті, хто був до нас. Санта-Клаус повинен брати приклад з нас.
Автор: Браян Кемпбелл [Brian Campbell] – письменник, який живе в Кренфорді, Нью-Джерсі
Назва оригіналу: Time for Santa 2.0
Джерело: The Wall Street Journal Europe, 20.12.2010
Зреферував: Михайло Мишкало