Науковці розкрили секрет міцності давньоримського цементу

СвітРоман Ганкевич, 10 липня 20179470
Науковці розкрили секрет міцності давньоримського цементу
фото JP Oleson
Зразки з давньоримського пірсу просвітили рентгенівськими променями високої потужності

Науковцям вдалося розкрити таємницю давньоримського бетону, який вже багато тисячоліть не руйнується під дією стихій. Результати дослідження опубліковані в журналі American Mineralogist, повідомляє ВВС.

Як зазначається, дослідники просвітили зразки з давньоримського пірсу рентгенівськими променями високої потужності і з'ясували, що давні римляни зводили прибережні мури з каміння за допомогою бетону, який складався з вапна і вулканічного попелу. Вулканічні елементи вступали в реакцію з морською водою, і конструкція ставала міцнішою.

Під час дослідження зразків стін учені з'ясували, що бетон давніх римлян містить рідкісний мінерал - тоберморіт алюмінію. На їхню думку, ця зміцнювальна речовина кристалізувалася у вапні, коли давньоримський розчин виділяв тепло під дією морської води. Після детальнішого аналізу зразків прибережних стін за допомогою електронного мікроскопа стало відомо, що у складі бетону також міститься пористий мінерал, що називається філіпсит.

Науковці стверджують, що ці кристали проростали під тривалою дією морської води. Таким чином, морська вода не тільки не руйнувала стіни, а навпаки, її вплив зміцнював бетон і запобігав появі тріщин. «На відміну від сучасного бетону, який виготовляють на основі цементу, бетон давніх римлян твердий, наче камінь, і міцнішає під час хімічного обміну з морською водою», - пояснила авторка дослідження Марі Джексон з Університету штату Юта у США.

На думку науковців, це відкриття може стати поштовхом для розробки екологічніших будівельних матеріалів, адже виготовлення сучасного цементу шкодить довкіллю і є джерелом 5% усіх глобальних викидів СО2.

Між тим є кілька факторів, які ускладнюють відродження традиції використання давньоримського цементу. Один з них - це брак необхідної вулканічної породи. Окрім того, точний рецепт римської суміші не зберігся. Щоб повністю відновити формулу давніх римлян експериментальним шляхом, потрібні довгі роки.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук