Оприлюднено півсотні розсекречених документів КДБ про стеження за «Радіо Свобода»

СуспільствоАндрій Стець, 10 жовтня 20184860

«Радіо Свобода» спільно з Центром дослідження визвольного руху та Галузевим державним архівом СБУ опублікувало 47 документів про те, як Комітет державної безпеки СРСР стежив за радіостанцією протягом майже 30 років.

Як повідомляє «Радіо Свобода», до колекції увійшли інформаційні записки і спецповідомлення працівників радянської спецслужби на адресу вищого партійного керівництва Союзу.

Найраніший документ датовано 1965 роком, останній - 1991-им. У них працівники КДБ повідомляли про тематичний напрямок радіопередач «ворожого голосу», а також доповідали про його редакційні пристрої і діяльність журналістів.

«Чому КДБ так ретельно стежило за цим радіо? Тому що воно повідомляло про несвободу в Союзі. Коли в ефірі говорили про злочини «рад», Комітет відразу починав контрзаходи: дискредитацію самої радіостанції або її окремих представників», - зазначає керівник академічних програм Центру досліджень визвольного руху Володимир Бірчак.

Розсекречені матеріали показують, що українську редакцію особливо цікавили теми дисидентів, репресій, порушення прав і свобод людини в СРСР, переслідування релігійних громад, а також внутрішня і зовнішня політика Союзу загалом. У колекції можна, зокрема, знайти кілька розшифровок тодішніх програм «Радіо Свобода».

«Розсекречені документи КДБ дозволяють зрозуміти, що та інформація, яка поширювалася про «Радіо Свобода» за часів СРСР і продовжує поширюватися по сьогодні, є штучною вигадкою радянських спецслужб. Цей набір штампів був вигідний пропаганді Союзу з єдиною метою - не допустити демократизації суспільства, що означало б смерть для репресивного комуністичного режиму», - зазначає директор Української редакції Радіо Свобода Мар'яна Драч.

Підготовка та публікація онлайн-колекції «Як КДБ стежив за Радіо Свобода» з Галузевого державного архіву СБУ стала можливою завдяки підтримці посольства Чеської Республіки в Україні, програми Transition, а також Міжнародного Вишеградського фонду спільно з Міністерством закордонних справ Королівства Нідерландів. Ознайомитись з документами можна перейшовши за посиланням.

Зазначимо, що «Радіо Свобода» є незалежною медіакорпорацією, яку фінансує Конгрес США через Агентство США з глобальних медіа (United States Agency for Global Media). Українська редакція існує з 1954 року.

Нагадаємо, раніше СБУ оприлюднила архівні документи КДБ про замовчування Голодомору.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук