Парламент Чехії визнав вторгнення радянських військ у 1968 році окупацією
Чеський парламент в середу, 22 серпня, ухвалив резолюцію, згідно з якою введення військ Організації Варшавського договору до Чехословаччини 1968 року було вторгненням і окупацією, які були здійснені всупереч міжнародному праву. Про це повідомляє чеський інформаційний ресурс České noviny.
За документ проголосували 145 із 156 присутніх на засіданні депутатів, включаючи трьох представників компартії, інші утрималися. Проти постанови не голосував ніхто.
«Необхідно, щоб ця резолюція парламенту стала чітким посланням нашої громадськості, а також іншим державам, включаючи Росію, про те, що ми відкидаємо коментарі, які останнім часом звучать щодо подій 1968 року, спотворюючи їхній справжній сенс», - заявив ініціатор резолюції, голова фракції християнських демократів Ян Бартошек.
Згідно зі спільним рішенням керівників СРСР, НДР, Польщі, Угорщини та Болгарії, 21 серпня 1968 року війська цих країн були введені на територію Чехословаччини, щоб припинити суспільно-політичні та економічні реформи, які там здійснювалися й отримали назву «Празька весна». Найбільший контингент військ виділив для цієї мети СРСР.
Нагадаємо, що у ніч з 20 на 21 серпня 1968 року близько 200 тисяч радянських, східно-німецьких, польських, болгарських і мадярських військ увійшли на територію Чехословаччини, щоб придушити рух за реформи верхівки тодішньої правлячої комуністичної партії країни, відомий як Празька весна. Це була найбільша військова операція в Європі з часів Другої Світової війни.
У зв'язку з подіями з серпня по грудень 1968 року в Чехії загинули 137 цивільних осіб. Загалом за час окупації, згідно з оцінками істориків, в країні силами країн Варшавського пакту було вбито понад 400 осіб. Останній радянський солдат покинув територію Чехословаччини у червні 1991 року.