Патріарх Філарет подав до Вселенського Патріарха апеляцію щодо анафеми з боку РПЦ
Скасування анафеми відкриє предстоятелю УПЦ (КП) шлях до посади голови Помісної церкви в Україні
Речник УПЦ Київського Патріархату архієпископ Євстратій (Зоря) заявив, що поширена в УПЦ (МП) думка про те, що анафему, накладену Російською Церквою на Патріарха Філарета, може скасувати лише РПЦ, є помилковою. Він зазначив, що Патріарх Філарет уже звернувся по апеляцію до Константинопольського Патріарха як до найвищої апеляційної інстанції у церковних судових суперечках. Про це архієпископ Євстратій повідомив 25 червня у Фейсбуці.
«Заяви про те, що «анафему може зняти лише та Церква, яка її наклала», є брехнею. Згідно з канонічними правилами, які ніхто не заперечує, Патріарх Константинополя має права вищої апеляційної інстанції у судових суперечках, коли на рівні Помісної Церкви питання не може бути вирішене, а проблема виходить за місцеві межі», – написав він.
За словами архієпископа УПЦ (КП), Патріарх Філарет вже подав до Вселенського Патріарха і Синоду канонічну апеляцію, вважаючи «позбавлення сану та анафему» не дійсними, бо Моспатріархія не дотрималася канонічної судової процедури та ухвалила рішення свавільно. Речник Церкви зазначив, що Константинопольський Патріархат має повне канонічне право у визначений ним спосіб задовольнити цю апеляцію. І бажання чи не бажання Москви прийняти цей факт – не має жодного значення.
«Без відкинення московської анафеми немає ніякого іншого способу з боку Константинополя визнати українських архієреїв, які є поза МП (Московський патріархат, - ред.). А без визнання ієрархів та духовенства УПЦ (КП) і УАПЦ – немає сенсу говорити про автокефалію, адже на базі Московського Патріархату Константинополь не може її проголосити – бо МП в Україні автокефалії загалом, і від Константинополя зокрема – не хоче», – написав речник УПЦ (МП).
«Тож питання полягає не тільки і не стільки в особі самого Патріарха Філарета, скільки в тому, що без визнання московських анафем щодо нього не дійсними – єдиної Помісної Церкви створити не може ніхто», – додав він.
Нагадаємо, після смерті московського патріарха Пимена 1990 року майбутній патріарх УПЦ (КП) Філарет став місцеблюстителем московського патріаршого престолу. Був одним із кандидатів на нового патріарха, але вибори програв.
Згодом він ініціював перейменування Українського екзархату РПЦ на Українську православну церкву Московського патріархату (УПЦ МП), залишився її митрополитом (1990–1992).
Внаслідок здобуття Україною незалежності 1991 виступив поборником відновлення української церковної самостійності. 1992 узяв участь у відновленні автокефалії — Української православної церкви Київського патріархату. На архієрейському соборі РПЦ 11-го червня 1992-го року, за порушення клятви перед Хрестом та Євангелієм та за інші самочинні дії, митрополит Філарет був позбавлений всіх ступенів священства.
1997 року Московська патріархія оголосила анафему Філаретові, зокрема з політичних мотивів. Тоді ж на Апеляцію митрополита Філарета Вселенський Патріархат та інші Помісні Православні Церкви не дали ні ствердної, ні заперечної відповіді.
22 жовтня 1995 року на Всеукраїнському Помісному Соборі митрополита Філарета обрано Патріархом Київським і всієї Руси-України.
Як писав ZAXID.NET, у травні 2018 року патріарх УПЦ (КП) Філарет заявив, що після надання Томосу не піде на спочинок і готовий очолити Помісну Православну Церкву. Своє рішення він мотивує тим, що має завершити розпочату роботу.