Петро Порошенко виступив за запровадження податкової амністії
Йдеться про так звані нульові декларації про доходи посадовців та інших громадян
Президент України Петро Порошенко виступив за ухвалення закону про так зване нульове декларування – разове декларування всього майна, яке не перевірятимуть на законність походження. Про це повідомила агенція «Інтерфакс-Україна».
«Я пропоную ще раз повернутися до обговорення так званої «нульової» декларації. Ми не можемо говорити про те, що кожен українець у чомусь винен, треба дати можливість кожному українцю заплатити відповідний податок відповідно до закону, завести гроші в Україну, інвестувати їх в українську економіку і відчувати себе вільним громадянином вільної країни», – наголосив президент на зустрічі з представниками бізнес-спільноти 12 березня у Києві.
Порошенко запропонував присутнім приєднатися до розробки відповідного законопроекту.
«Я не буду його подавати зараз. Але якщо ви це підтримуєте, я пропоную нашу спільну роботу для того, щоб захистити, передусім малий і середній бізнес», – зазначив президент.
Нагадаємо, загальне декларування доходів, яке передбачає разову процедуру безоплатної податкової амністії, обговорюється в Україні ще з часів Віктора Януковича, однак до ухвалення в парламенті відповідного законопроекту справа наразі що не дійшла.
Як пише «Закон і бізнес», розроблений 2016 року членами податкового комітету ВРУ проект закону про податкову аміністію передбачає можливість подання «нульової декларації», після чого особа звільняється від необхідності вказувати джерела походження, підстави набуття права власності та вартість задекларованих активів. При цьому, посадовцям контролюючих органів заборонено відмовляти у прийнятті такої декларації з будь-яких підстав.
Згідно із проектом, держава гарантує, що не проводитиме податкову перевірку за фактом подання одноразової декларації, зокрема щодо підстав та порядку набуття активів та сплати податків. Однак звільнення від відповідальності не поширюється на діяння, які законодавством визначені як тяжкі злочини.
Тоді запровадження «нульової декларації» у податковому комітеті відклали до 2018 року.
Водночас в антикорупційному комітеті Верховної Ради тоді мали побоювання, що чиновники, перед тим, як подавати електронні декларації, легалізують неправомірні статки, а нульова деклалація лише надасть цьому крокові законної сили.
Як пише LB.ua, голова правління антикорупційної організації «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін раніше заявляв, що за нульовим декларуванням стоїть спроба амністувати депутатів-корупціонерів, які незаконно заробили свій капітал.
«Кожний, хто подасть декларацію, отримає гарантії, які фактично блокуватимуть доведення будь-якого злочину. Декларанти отримають гарантію невикористання декларації як доказу в суді та як джерела виявлення, прямо чи опосередковано, інформації, що може свідчити про злочин. Це означає, що будь-який корумпований чиновник може задекларувати свої незаконні статки таємною податковою декларацією, і в разі якщо НАБУ почне проти нього розслідування, він змусить суд відхилити будь-які докази про набуття активів, вказаних в одноразовій декларації, і таким чином уникне відповідальності», – зазначив активіст.