Правоохоронці катують людей в ізоляторах у масках, – правозахисник
«Ще з 1937 року, коли катування було законним, збереглись основні його методи. Однак зараз правоохоронці стали бити так, аби не було видно слідів побоїв, а також почали ховатися – здійснювати тортури у масках», – повідомив сьогодні, 26 жовтня, під час ІІ Східноєвропейської конференції учасників Національних превентивних механізмів згідно з Факультативним Протоколом до Конвенції ООН проти катувань співголова Харківської правозахисної групи, представник Харківського інституту соціальних досліджень Євген Захаров.
За його словами, тортури у закладах тимчасового утримання та позбавлення свободи, катування і тортури – явище системне та масове. "Це публічна проблема. Якщо 10 років тому говорили, що це одиничне явище, то тепер всі знають, що це відбувається. Керівництво МВС шукає заходів та шляхів, які б стримували ці процеси, є куди поскаржитись. Є громадські організації, які надають допомогу у цих питаннях", – сказав Євген Захаров.
З його слів, згідно з даними соціологічних досліджень 2004 року, тоді у рік катувань з боку правоохоронних органів зазнавало понад 0,5 млн осіб. Зараз, стверджує Захаров, ситуація аналогічна. Разом з тим, він поінформував, що Харківського інституту соціальних досліджень розпочинає соціологічні дослідження з цього питання, які буде провощено до 2011 року для глибшого вивчення проблеми.
"Наша організація виграла у Європейському суді 17 справ щодо катування і поганого поводження з затриманими представниками МВС та органами виконання покарань. Катуванням можна назвати і примусове годування того, хто оголосив голодування, і те, як, наприклад, нашого клієнта, який лежав у лікарні з онкологічним захворюванням, прикували наручниками до ліжка, коли у шестимісних камерах вміщають 20 осіб тощо", – зауважив Захаров.
Радник міністра внутрішніх справ України Катерина Левченко наголосила, що умови утримання у ізоляторах тимчасового тримання за останні роки покращились.
"Є стандарти Ради Європи, є відомчі стандарти. Багато установ ще не на такому рівні, є над чим працювати. Окрім матеріальних, є й процесуальні норми утримання, нам важливо, щоб працівники правоохоронних органів чітко дотримувались законодавства. Разом з тим, існує проблема статистики випадків насильства над затриманими: ми можемо говорити про одиничні факти, які нам відомі, за фактами порушених кримінальних справ, за результатами службових перевірок та зверненнями громадян до помічників міністра МВС, адже це все – лише опосередковані показники незаконного поводження і незаконного насильства над затриманими", – зазначила вона.
Катерина Левченко зауважила, що серед останніх нововведень є можливість для затриманих скористатися телефоном довіри в ізоляторах тимчасового утримання, а також у райвідділах та інших місцях тимчасового утримання відбувається встановлення камер відеоспостереження для запобігання тортур.
Нагадаємо, у Львові стартувала ІІ Східноєвропейська конференція учасників Національних превентивних механізмів згідно з Факультативним Протоколом до Конвенції ООН проти катувань.