Правозахисниця з Криму піддала нищівній критиці закон про захист внутрішніх біженців

Президент повинен ветувати прийнятий Верховною Радою закон про "вимушених мігрантів" з Криму і Донбасу як такий, що прийнятий з порушенням регламенту та через його нездатність усунути проблеми, які він мав вирішити.

Про це повідомила керівник Кримської правозахисної мережі "Дія" Олександра Дворецька, яка з березня вимушено проживає в Києві і допомагає вирішувати проблеми таким самим переселенцям.

На думку правозахисниці, пояснювальну записку до законопроекту "писали на коліні" і вона не відповідає суті закону.

"У ній автори зазначають, що прийняття законопроекту не потребує додаткових витрат з бюджету. Але в статті 5 ми бачимо інше: витрати на заходи, передбачені законом, здійснюються з Держбюджету та місцевих бюджетів у порядку, що визначається Кабміном. У пояснювальній записці також написано, що реалізація законопроекту не потребуватиме внесення змін до інших законів, проте в Прикінцевих положеннях сказано, що в місячний термін необхідно підготувати і внести на розгляд ВРУ пропозиції щодо приведення законів України у відповідність із цим законом. Які закони і в якій частині?", - сказала правозахисниця, яку цитує Дзеркало тижня. Україна.

"Автори також запевняють, що проект не містить корупційних ризиків, але вони присутні. Ухвалений закон містить процедуру отримання та позбавлення статусу "вимушеного мігранта" одним і тим же органом влади - Державною міграційною службою України, яка, до того ж, визначає отримання соціальної допомоги та тимчасового житла. Тому значний ризик корупційних правопорушень при маніпуляціях з житлом є. Але депутати цього не помітили", - зазначила Дворецька.

Керівник правозахисної мережі "Дія" зазначила, що закон передбачає надання статусу "вимушеного мігранта", якщо присутня низка факторів - загроза життю, здоров'ю, втрата житла, загроза застосування насильства, переслідування за переконаннями і т.д., проте незрозуміло, хто і як оцінюватиме, наскільки реальною була загроза життю людини і як їй доводити загрозу застосування насильства.

"У статті 6 закону йдеться, що отримання або відновлення втрачених документів, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу, а також реалізація прав на зайнятість, пенсії, освіту і т.д. здійснюється в порядку, визначеному законом "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України". Однак цей закон стосується тільки території АР Крим та міста Севастополя! Виходить, що жителі Донеччини або Луганщини не зможуть відновити документи або отримати соціальні послуги?", - наголосила вона.

"І це тільки побіжний аналіз тексту. Цей закон не вирішує і 10% проблем, які виникають у людей, котрі опинилися на окупованій території або в зонах АТО. Не вирішує він і найбільш нагальних питань, таких, як розблокування банківських рахунків "вимушених мігрантів", які залишилися без власних коштів", - заявила Дворецька.

"І останнє - закон використовує термін "вимушені мігранти". Однак він не відповідає міжнародним документам, в яких таких осіб прийнято називати internally displaced persons (IDPs) - внутрішньо переміщені особи", - резюмувала правозахисниця.

Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Пропозиції партнерів
Загрузка...
Останні новини
Залиште відгук