Prezydent Lwowa ostrzegł przed prowokacjami w mieście 9 maja
Prezydent miasta Lwowa Andrij Sadowy oświadcza, że nie poleciłby nikomu urządzać prowokacji we Lwowie 9 maja.
Odpowiadając na pytanie o zamiarach prorosyjskich organizacji z Krymu przeprowadzić marsz we Lwowie z okazji Dnia Zwycięstwa, 9 maja, mer miasta 5 kwietnia podczas konferencji prasowej powiedział: „Kiedy do Lwowa przyjeżdżają turyści, gościmy jednakowo i turystów ze wschodu, zachodu, centrum Ukrainy, z Zachodniej i Wschodniej Europy, z całego świata. Według informacji naszego centrum turystycznego, w zeszłym roku Lwów odwiedzili obywatele 114 krajów”.
Mer zauważył, że jeśli są chętni przyjechać do Lwowa z Sewastopola, miasto z radością wita takie zamiary.
„Jeśli ktoś z obywateli Ukrainy czy obywateli innych państw będzie organizować akcje, które będą naruszać spokój mieszkańców miasta, które będą swoimi działaniami wywoływać napięcie międzynarodowościowe, wtedy, oczywiście, będą obowiązywać inne przypisy – decyzje sądów, które mają uniemożliwić takie rzeczy” – powiedział mer.
Andrij Sadowy akcentował: „Myślę, że wszyscy, którzy mieszkają na Ukrainie, mają szacować prawa Ukrainy, Konstytucję. Jest prawo do zebrań, do wyrażenia własnej opinii, ale urządzać prowokacji nie polecam nikomu, prowokacje we Lwowie nie są potrzebne”.
Na pytanie o tym, czy zostaną wywieszone 9 maja we Lwowie flagi państwowe, prezydent Lwowa powiedział: „Nasze miasto dziś jest twierdzą ukraińskości, i mamy szacunek dla prawa, które obowiązuje w państwie. Jesteśmy Ukraińcami. Mamy państwowe święto, ludzie oddali swoje życie w walce z faszyzmem, i nie dzieliłbym tutaj na prawicowych, lewicowych, musimy do wszystkich mieć jednakowy stosunek. Lwów powinien pokazywać przykład, i to tolerancyjnie robimy każdego roku”.
Jednocześnie mer zaprosił wszystkich chętnych przyjechać na obchody 755-lecia Lwowa, które potrwają 7-9 maja.
Jak informował ZAXID.NET , we Lwowie w tym roku prawicowy Wszechukraiński Związek „Swoboda” nie zamierza obchodzić Dnia Zwycięstwa. Natomiast proponuje obchodzić Święto Bohaterów – 10 maja. Taką propozycję 4 lutego wyraził podczas posiedzenia komitetu wykonawczego Lwowskiej Rady Miejskiej sekretarz rady, „swobodowiec” Wasyl Pawluk.
Później w mediach ukazała się informacja o tym, że partia polityczna „Russkoje Jedinstwo” zamierza 9 maja przejść marszem głównymi ulicami Lwowa do Wzgórza Chluby, aby złożyć tam kwiaty. Aktywiści partii mówią, że w akcji weźmie udział blisko tysiąca osób.